1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'CMC'NİN MALLARI KİME AİT?'
CMCNİN MALLARI KİME AİT?

'CMC'NİN MALLARI KİME AİT?'

LEKAD Başkanı Hakan Oran, yıllar önce faaliyetleri duran ve yarattığı çevre sorunlarıyla gündemde olan CMC’nin mallarının sahibinin kim olduğunu sordu

A+A-

 

Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (LEKAD) Başkanı Hakan Oran, yıllar önce faaliyetleri duran ve yarattığı çevre sorunlarıyla gündemde olan CMC’nin mallarının sahibinin kim olduğunu sordu ve tapu kayıtlarında hala CMC’ye ait olduğu görülen malların bölgenin gelişmesine engel olduğunu belirtti.

Oran, CMC mallarında ikamet eden ve iş yapanlarla, bölge ve ülke topraklarının stratejik konumunun tehlikeye gireceğini ifade ederek, ilgili makamların bir an önce sorunu çözmesini istedi.

LEKAD Başkanı Oran, aksi halde bu mülklerde ikamet eden ve iş yapanlar yanında bölge ve ülke topraklarının stratejik konumunun tehlikeye gireceğini, birçok kişinin de bundan zarar göreceğini kaydetti. Oran, “Kıbrıs Tük halkına ait olması gereken devletin topraklarının geleceği de ipotek altına girecektir. Konuyu bir kez daha kamuoyunun bilgisine getirir, ilgili makamları sorunu bir an önce çözmeye davet ederiz” dedi.

Oran yazılı açıklamasında, CMC’nin yarattığı kirliliğin temizlenmesi için yıllardır mücadele sürdürdüklerini belirterek, CMC emlakının mülkiyet hakkının açıklığa kavuşturulması çabalarının sonuç bulamadığını, bu mallar üzerine halkın menfaatleri doğrultusunda bir yasal düzenlemeye gidilmesinden de kaçınıldığını belirtti.

Devletin bu konuda süratle bir çalışma yapması gerektiğini her fırsatta seslendirdiklerini ancak uluslararası hukuka uygun çalışmalar yapılmadığını ve CMC konutlarında ikamet edenlerin bu emlak üzerinde inkişaf yapanların ve bu emlakın geleceğinin çözümsüz bırakıldığını belirten Oran, dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının üzerinde yaşadığı bu toprakların geleceğinin ipotek altına alındığını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler