1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇIRALI: 'COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ GELİŞTİRİLMELİ'
ÇIRALI: COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ GELİŞTİRİLMELİ

ÇIRALI: 'COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ GELİŞTİRİLMELİ'

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Oda Başkanı Ali Çıralı, Hellim Denetleme Kurulu üyesi Kemal Öztürk ve Genel Sekreter Doğa Dönmezer’den oluşan heyetle, 3. Uluslararası Antalya Coğrafi İşaretler Semineri ve Fuarı’na katıldı.

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Oda Başkanı Ali Çıralı, Hellim Denetleme Kurulu üyesi Kemal Öztürk ve Genel Sekreter Doğa Dönmezer’den oluşan heyetle, 3. Uluslararası Antalya Coğrafi İşaretler Semineri ve Fuarı’na katıldı.

Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, 3. Uluslararası Antalya Coğrafi İşaretler Semineri ve Fuarı başta Fransa olmak üzere İspanya, Yunanistan, Portekiz ve diğer Akdeniz ülkelerinden yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Ülkeleri Ekonomik Araştırmalar Merkezi, Fransa Montpellier Akdeniz Tarım Enstitüsü, Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Antalya Ticaret Borsası işbirliğinde gerçekleştirilen ''Türkiye ve Diğer Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretler ve Yerel Gıda Değer Zincirlerinin Yönetişimi” temalı uluslararası seminer dün, Antalya Divan Talya Oteli'nde başladı.

Katılımcı ülke temsilcileri yanında, Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) ve Dünya Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu (Origin) gibi uluslararası kuruluş temsilcilerinin de katıldığı Seminer’de coğrafi işaretlerle ilgili son gelişmeleri ele alındı.

Açıklamada, Seminer’de Fransa, İtalya, Türkiye, diğer Akdeniz ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Brezilya ve Hindistan bölgelerindeki coğrafi işaret uygulamaları detaylı olarak anlatıldığı ifade edilerek, “KTSO heyeti ülkemizde ve Türkiye'de tescili gerçekleşen Hellimin tescile uygun olarak üretilmesi ve denetlenmesi için de temaslarda bulunarak diğer ülke örneklerini inceleme fırsatı buldular” denildi.

 

ÇIRALI

KTSO Başkanı Ali Çıralı, yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 yıl önce KKTC ve Türkiye’de tescili yapılan tek ürürün hellim/halloumi olduğunu anlatarak, tescile uygun olarak üretilmesinin denetlenmesi konusunda Oda bünyesinde Denetleme Kurulu oluşturulduğunu belirtti.

Çıralı, özellikle Fransa gibi ülkelerdeki coğrafi işaret tescillerinin çok eskilere dayandığına tanık olunduğuna işaret ederek, “Bu ülkelerin coğrafi işaret tescili ile ilgili tecrübelerinden faydalanarak, ülkemizde de bu modellerin uygulamak ve Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak hellim/halloumi’yi tescil edemeyeceğini uluslararası platformlarda da dile getirmek için bu seminere en üst düzeyde katılma kararı aldık” dedi.

Seminerle birlikte coğrafi işaretlerin ne kadar önemli olduğunu fark etme fırsatı bulduğunu belirten Çıralı, ülkelerin ekonomik olarak kalkınmasında coğrafi işaretlerin önemi gün geçtikçe arttığı, her ülkenin kırsal kalkınma modelinde bu çalışmaların önemli bir yere sahip olduğuna tanık olunduğunu anlattı.

“Yerli üretimin geliştirilmesinde ve özellikle tarımsal alanda kalkınmada çok büyük öneme sahip olan coğrafi işaret tescillerinde şuana kadar sadece hellimi tescil ettirmemiz üzerinde çalışmamız gereken bir unsur olarak çıkmaktadır” diyen Ali Çıralı, Kıbrıs zeytinyağı, çakıstes, şeftali kebabı, üzüm sucuğu, ceviz macunu, harnup pekmezi ve bunun gibi yerel ürünlerini tescil ettirerek, kendisine özgü ürünleri koruma altına almak, onları kültürel ve ekonomik değerler olarak yüceltmek gerekliliği üzerinde durdu.

Ali Çıralı, Seminer’de gördükleri bir diğer konunun yöresel ürünlerle turizmin yakın bir işbirliği olduğuna işaret ederek, “Fransa’nın Ankara büyükelçisi Laurent Bili, Fransa’da turizmin gelişmesinde yerel ve yöresel ürünlerin etkin rol üstlendiğini söylemiştir. Kıbrıs’ta artık otel, restoran, eko turizm tesisleri ve diğer mümkün olan her alanda yöresel ürünlerimiz bulunmak zorundadır. Fransa bu modelle turizmde katma değer yaratmaktadır” dedi.

 

FUAR’DA HELLİM İKRAMI YAPILDI

Seminer’in sonrasında aynı akşam Türkiye, Fransa ve Tunus gibi ülkelerde coğrafi işaret tescili yapan kuruluşların katılımıyla Coğrafi İşaretler Fuarı açılışı yapıldı. Fuar açılış kokteylinde katılımcı konuklara hellim ikram edildi.

Sanayi Odası açıklamasında, Seminer’in bugün de devam edeceği; konferans ve oturumlarla Akdeniz ülkelerindeki üç ana gıda grubunun değer zincirlerini (süt ürünleri, zeytin ve zeytinyağı ve meyveler) kapsayan üç çalıştay ve genel bir değerlendirme yapılacağı belirtildi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 513 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler