1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Çipras’ın Kıbrıs konusundaki açıklamaları yanlış"
“Çipras’ın Kıbrıs konusundaki açıklamaları yanlış

“Çipras’ın Kıbrıs konusundaki açıklamaları yanlış"

Eroğlu: “Çipras’ın Kıbrıs konusundaki açıklamaları yanlış ve Kıbrıs’taki gerçeklere aykırı”

A+A-

 


Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, Yunanistan’ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras’ın Kıbrıs konusundaki açıklamalarının yanlış ve Kıbrıs’taki gerçeklere aykırı olduğunu belirtti.
Eroğlu, “Çipras gerçekten ülkesine ve bölgeye olumlu, barışçı katkı yapmak istiyorsa radikal bir şekilde Kıbrıs politikalarını değiştirmeli ve Kıbrıs’ta Rumlar kadar egemen bir Kıbrıs Türk halkı bulunduğunu kabul etmelidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Çipras’ın Kıbrıs görüşmelerinin devamı için Rum Lider Nikos Anastasiadis gibi “Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin araştırma yapmaktan vazgeçmesini ve Rumların egemenliğinin kabul edilmesini istediğine” dikkat çekerek, “ister sağ ister sol olsun, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da iktidarlar değişir, ama Kıbrıs konusuna bakışları değişmez gibi görünüyor” diye konuştu.
Eroğlu’nun seçim bürosundan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu önceki gün, gün boyunca sırasıyla Çatalköy, Arapköy, Beşparmak, Alagadi, Karaağaç, Bahçeli ve Esentepe’de vatandaşlarla bir araya gelerek, Kıbrıs konusu ve 19 Nisan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili konuştu.

“Çipras Yunan çıkarları için uğraşıyor”

Bazı kişilerin dünyayı ve bölgeyi bilmeden, doğru analizler yapmadan konuştuklarını ya da doğruları bildikleri halde halkı aldatacaklarını sanarak yanlış yorum yaptıklarını anlatan Cumhurbaşkanı şöyle konuştu:
“Rum kesiminde Dimitris Hristofyas başkan seçildi de ne oldu? Anlaşma oldu mu? Şimdi de Syriza Yunanistan’da iktidara gelince aynı çevreler benzer yorumlar yapıyor. Oysa Başbakan Çipras hükümetinin Savunma Bakanı ilk iş olarak Kardak kayalığına giderek tahrikte bulundu. Ege Denizi’nde iki ülke savaş gemileri ile savaş uçaklarını karşı karşıya getirerek gerginlik yarattı. Hedefi, Türkiye’ye isteklerinin kabul edilmeyeceği mesajı vermek. Bilindiği üzere Ege’de sorunu var.
Pazartesi günü ilk resmi dış ziyaretini Rum kesimine yapacak olan Başbakan Çipras ne dedi? O da aynı Anastasiadis gibi konuştu, yanlış ve tahrikkar bir demeç verdi.
Biz masadayız. Masadan kaçan Rum tarafıdır. Çipras, gerçekten ülkesine ve bölgeye olumlu barışçı katkı yapmak istiyorsa radikal bir şekilde Kıbrıs politikalarını değiştirmeli ve Kıbrıs’ta Rumlar kadar egemen bir Kıbrıs Türk halkı bulunduğunu kabul etmelidir. Biz barıştan, çözümden yana olduğumuzu ortaya koyduk ve koyuyoruz.”
(tak)

Bu haber toplam 1232 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler