1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇİPLER' FRANSA'DAN
ÇİPLER FRANSADAN

'ÇİPLER' FRANSA'DAN

FRANSIZ ŞİRKETİ, BU KEZ DE KKTC İHALESİNDE Türkiye’de aldığı pasaport ihalesi tartışmalara yol açan Fransız Gemalto şirketi, KKTC’deki ihale için de harekete geçti. İhaleyi Fransız şirketinin alacağı iddiaları üzerine yetkililer TÜBİTAK&#

A+A-

 

 

FRANSIZ ŞİRKETİ, BU KEZ DE KKTC İHALESİNDE

 

 

 

Türkiye’de aldığı pasaport ihalesi tartışmalara yol açan Fransız Gemalto şirketi, KKTC’deki ihale için de harekete geçti. İhaleyi Fransız şirketinin alacağı iddiaları üzerine yetkililer TÜBİTAK’tan da teklif istedi.

Türkiye’deki e-pasaport çipleri ihalesini alan Fransız Gemalto’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) e-kimlik ve e-pasaport ihalesine de girdiği ortaya çıktı. Fransız şirketi ihaleyi kazanmak üzereyken, son dakikada kritik bir gelişme yaşandı. KKTC, ihalede yer almayan TÜBİTAK’tan teklif istedi. TÜBİTAK da, ihale kapsamı dışında teklifini sundu.

KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Ankara’ya gelerek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la konuya ilişkin özel bir görüşme yaptığı öğrenildi.

Türkiye’deki e-pasaport çipleri ihalesinde birinci olan Gemalto şirketinin e-pasaport çipleri için geliştirdiği sistemin güvenilir olmadığı, ABD’de yapılan uluslararası bir konferansta dile getirilmişti. KKTC’deki e-kimlik ve e-pasaport ihalesine Fransız Gemalto şirketinin yanı sıra yine bu firmanın yazılımlarını kullanan Türk Proline şirketi katıldı. En düşük teklifi de 2.298.000 liralık teklifle bu şirket verdi.

İhaleyi Gemalto firmasının kazanacağı konuşulmaya başlandı. Fakat tam da bu sırada KKTC’li yetkililer ve TÜBİTAK üst düzey yönetimi arasında kritik bir zirve gerçekleştirildi. Bu gizli toplantının ardından TÜBİTAK da, ihalede yer almamasına rağmen dışarıdan teklif verdi.

TÜBİTAK’ın önerdiği rakam, diğer firmalarınkine göre daha düşük oldu. KKTC yönetiminin bu stratejik ihalede, inisiyatifini TÜBİTAK’tan yana kullanmak istediği öğrenildi. Fransız Gemalto şirketi, Türkiye’deki e-pasaport çipleri ihalesine de girdi. 12 Ocak 2012’de açıklanan sonuçlara göre, 5 teklif arasından Fransız Gemalto firması birinci oldu. İhale sonuçlarına itirazların ardından değişiklik olmazsa sözleşme imzalanacak. Firma, 5 milyon adet çipli kapak üretimi karşılığında yaklaşık 7,7 milyon Euro alacak.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler