1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin'in 'sıfır defin' eyaletinde tabutlar gasp ediliyor
Çin'in 'sıfır defin' eyaletinde tabutlar gasp ediliyor

Çin'in 'sıfır defin' eyaletinde tabutlar gasp ediliyor

Çin'in güneydoğusundaki Jiangxi eyaletinde 'arazi kıtlığına çare' ve 'toprak kaynaklarını koruma' gerekçesiyle insanların cenazelerini gömmek yerine yakmaya zorlanması, barbarlık boyutlarına ulaştı

A+A-

Jiangxi'den eyalet yönetiminin insanların evlerini basıp tabutlara el koyduğuna ve bunları imha ettiğine dair haberler ve görüntüler geldi. Hatta bir keresinde tabutla defnedildi diye bir cenazenin topraktan çıkarıldığı öğrenildi. Halkı öfke içinde bırakan uygulamaya devletin medya organları bile tepki gösterdi

HEDEF EYLÜL İTİBARIYLA TÜM CENAZELERİN YAKILMASI

6 ay önce başlatılan 'sıfır defin' politikasıyla eylül itibarıyla artık tüm cenazelerin krematoryumda yakılması hedefine ulaşmak için işi sıkı tutan Jiangxi yönetimi, sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre Ganzhou, Jian, Yichun kentlerinin köylerinde evlere zorla girdi.

TABUTLAR İŞ MAKİNALARIYLA PARÇALANDI

Evlerden çıkarılan tabutlar, üst üste yığıldı ve iş makinalarıyla üzerlerinden geçilerek paramparça edildi.

TABUT BAŞINA 2000 YUAN TAZMİNAT

Geçen ay Çin haber sitesi Thepaper.cn Gaoan'daki 24 köy ve kasabada 5800'ü aşkın kişi tabutları gönüllü şekilde teslim etmeye ikna edilirken bazı yetkililerin tabut başına 2000 yuan tazminat teklif ettiğini belirtmişti.

ÇKP'NİN GAZETESİ UYARDI: HALKI İSYAN ETTİRMEYİN

Bu gidişat karşısında Çin Komünist Partisi'nin yayın organı Halkın Günlüğü, Jiangxi eyalet yönetimine cenaze reformunu gözden geçirmesi çağrısı yaptı. Gazetede yayımlanan makalede ''Bu kadar sert ve hatta barbarca bir uygulamanın nasıl bir nedeni olabilir? Cenaze reformu işe yarıyorsa bile insanların kalbini kırıyor ve yönetimin güvenilirliğini, itibarını bitiriyor. Yol açtığı garez birikip patlarsa istikrarsızlığı tetikler'' denildi.

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler