1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'CİNAYET ÇOCUK İSTİSMARININ SONUCU'
CİNAYET ÇOCUK İSTİSMARININ SONUCU

'CİNAYET ÇOCUK İSTİSMARININ SONUCU'

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, öldürülen Mustafa Diker konusuna değindi

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, öldürülen Mustafa Diker konusuna değinmek istediğini söyledi.

Çocuk cinayetlerinin dünyada da meşhur olduğuna işaret eden Çakıcı, bunlarla ilgili yapılan çalışmalar ve literatür bilgilere yer verdi.

“CİNAYET ÇOCUK İSTİSMARININ SONUCU… 2 ÇOCUKTAN BİRİ TOKAT YİYOR”

KKTC’de işlenen cinayetin çocuk istismarının sonucu olduğunu ifade eden Çakıcı, çocuk istismarı konusunda 1996’da yaptıkları araştırmada okullardaki her 2 çocuktan birinin tokat yediğini tespit ettiklerini anımsattı.

2003’te de bu araştırmayı tekrarladıklarında yine benzer oranları tespit ettiklerini kaydeden Çakıcı “KKTC’de çocuk istismarı vardır ve az değildir” dedi.

Meclis Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni n kabul edilmesine karşın bugüne kadar gereğini yerine getirip Çocuk Hakları Raporu hazırlanmadığını ifade eden Çakıcı, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne bakılsaydı bugün panolardaki alkol ve sigara reklâmlarının yer almaması gerektiğini söyledi.

Sosyal Hizmetler Dairesi’nin bu konudaki çalışmalarının ve istatistiklerinin yetersiz olduğunu savunan Çakıcı, çocuk suçlular ve istismarla ilgili sağlıklı verilere sahip olunmamasını eleştirdi.

Son olaya öfkelenmek yanında, ders çıkarılarak çocuk istismarını önlemeye yönelik çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Çakıcı, bu konuda Sağlık ve Çalışma Bakanlıklarına önemli görevler düştüğünü söyledi.

Genelde şiddetin ebeveyn veya eşlerden geldiğine işaret eden Çakıcı, bu konuda ciddi eğitim programlarının gündeme getirilmesini istedi.

“Sosyal ve Kişisel Beceri Yöntemleri” ve “Hayır Deme”, “İletişim Becerileri”, “Öfkeyle Başa Çıkma” derslerinin mutlaka hayata geçirilmesi gereğine vurgu yaparak “Bu konularda her türlü yardıma hazırız” dedi.

Çalışma hayatının dikkatle izlenip, gelişigüzel vatandaşlık verilmemesi gereğinin son cinayet olayında bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Çakıcı, hükümetin bu konuda ciddi ve adil davrandığını düşünmediğini söyledi.

Çakıcı, 14 yaşındaki bir çocuğun da bir süre önce cinayetten mahkûm olduğunu anımsatarak, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre Ceza Yasası’nın da değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Çocuk Mahkemeleri kurulmasını talep eden Çakıcı, uyuşturucu suçlarında bağımlı ile satıcı ayrımı yapan yasal düzenlemenin şart olduğuna da işaret etti.

Bu hükümet döneminde ırkçılık yapıldığını, radikal dincilik akımlarının geliştiğini ileri süren Çakıcı, kurumların batırıldığı, mazbatalar nedeniyle insanların hapse atıldığı ve vatandaşlık konusunda ayrımcılık yapıldığı iddialarını dile getirdi.

“EŞEKLİ EYLEM ÇOK ANLAMLI”

CTP Milletvekili Arif Albayrak’ın eşekli eylemine de değinen Çakıcı, bunu çok anlamlı bir eylem olarak gördüğünü ve desteklediğini söyledi.

“YENİ ARACIN HAYIRLI OLSUN”

Bu arada Başbakan İrsen Küçük de Albayrak’a yönelik olarak “Yeni aracın hayırlısı olsun” dedi.

Çakıcı konuşmasının sonunda herkesi TDP’nin 5. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle bu akşam düzenleyecekleri resepsiyona davet etti

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler