1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇİFTÇİLER, 'GAME OVER' DEDİ
ÇİFTÇİLER, GAME OVER DEDİ

ÇİFTÇİLER, 'GAME OVER' DEDİ

Çiftçiler Birliği, 13 Ağustos sabahı Hayvan üreticilerinin yapacağı eyleme destek belirtti, üyelerine eyleme katılma çağrısı yaptı Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Alican Kabakçı’nın imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

A+A-

 

Çiftçiler Birliği, 13 Ağustos sabahı Hayvan üreticilerinin yapacağı eyleme destek belirtti, üyelerine eyleme katılma çağrısı yaptı

 

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Alican Kabakçı’nın imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

 

GAME OVER

 

Tarım kesimini çökerten, çiftçimizi toprağından soğutan,bu ülkede, bu topraklarda geleceğimize, geçincemize, yaşamımıza göz koyan zihniyet bilmelidirki miyadını doldurmuştur. Hep söyledik hükümet etmek zulmetmek değildir ancak zulmü marifet, beceriklilik ve başarı gören bu idareciler son dönemde yeteri kadar ülkede huzursuzluk ve kaos ortamı yaratmıştırlar.

Çiftçimiz altı aydan beridir alacaklarını beklerken iktidarın zam bombardımanına göğüs germek için çırpınmaktadır.Bu hükümet tarım kesimini gözden çıkartırken beceriksizliğini ve tarım kesiminin dertlerinden, toprağın meselelerinden hiçbir şey anlamadığını da ön plana çıkartmıştır.

 

Mazota her gün zam yaparak ülke sorunlarını ve tarım kesiminin dertlerini çözeceğini sananlar ancak günlük politikaların kurbanlarıdırlar ve bir tek amaçları vardır o da makamlarını ve koltuklarını korumaktır.Bugün ülkemizde yaşananlar beceriksizliğin, iş bilmezliğin ve ben ne dersem o olur felsefesinin getirdiği yandaşlar ordusunun eseridir.

 

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği olarak, bizler artık  tarım kesimine bu hükümet tarafından reva görülen yaşam tarzına dur diyoruz. 2012 yılı bütçe marifetleri ile tarım kesimini %35 geriletmeyi hedef alan politikalar artık gözler önüne serilmiştir. Bir taraftan suni gübreye, tohumluk buğdaya,tohumluk tiritikaleye,tohumluk vigoya uygulanan %25 faiz diğer taraftan 1 yılda %70 e varan mazot zammı ve bakanlar kurulu kararları ile serbest bırakılan tahıl satışları et ithal izinleri ve un ithal izinleri ülke çiftçisinin sonunu hazırlamaktadır. Hiçbir tedbir alınmadan,hiçbir anti-monopol yasası hazırlanmadan ve rekabet kurulu tüzükleri yürürlüğe girmeden Kıbrıs Türk çiftçisini,üreticisini,hayvancısını kısacası vatan topraklarına can veren, vatan topraklarını yeşerten, işleyen, yazın kavurucu sıcağında, kışın dondurucu soğuğunda yılmadan yorulmadan çalışan insanlarımızı kendi kaderlerine terketmek hangi düşünceye hizmet etmektedir.

 

Gününde ödenmeyen ve yüksek faiz oranları ile kaderine terkedilen çiftçimiz, bu günlerde emeğinin karşılığını iş bilmez siyasilere teslim etmiş bulunuyor. Artık insanlarımızın daha fazla beklemeye tahammülü kalmamıştır. Ya alın terlerinin karşılığı hükümet edenler tarafından ödenecek ya da bu terin karşılığı söke söke alınacak. Geldiğimiz noktada ısrarla insanlarımızı yollara dökmek için çaba sarfeden bu hükümet oynadığı bu çirkin oyunun altında ezilecektir.  Günlerdir tüm ikazlarımıza rağmen çiftçimizi yok sayan iktidar bilmelidir ki bu yaşam kavgasında alın teri  kazanacaktır.

 

Bir kez daha hatırlatalım ki herkes bilsin bu oyunu :

 

2011    Bütçesi 2.6 trilyon  tarıma ayrılan pay  100 milyar

2012     Bütçesi 2.9 trilyon  tarıma ayrılan pay  100 milyar

 

1.     7 Eylül 2010 mazotun litresi 1.87 TL

9 Ağustos 2012 mazotun litresi 2.97TL

2.    2012 ürün bedelleri ödenmedi

3.     Bir taraftan Çiftçi ve Hayvancının alacakları dururken diğer taraftan çiftçimizin borç faizlerindeki %25 faiz devam etmekte.

4.    152 çiftçimizin  2010 yılındaki sel felaketinden görmüş oldukları zarar ve ziyanları ödenmedi.

5.    Süt paraları 3 LİSTE dir Ödenmez.

6.    2010 yılı gübre(20.20.0) fiyatı 50kg. 43Tl  ,  2012 Yılı tahmini gübre(20.20.0)  fiyatı 50kg. 85Tl+

7.    Tarım sektörü üzerinde kapkara bulutlar gezerken hükümet edenler  bembeyaz umutlar dağıtmaya ve  bu ülkenin eli nasırlı elleriyle alay etmeye devam ederler

8.    Ülkede üretilen et satılmazken her türlü et ithalatına izin verilmekte.

 

      Artık yeter. Yazıklar olsun bir kez değil bin kez yazıklar olsun . Köylumüzü yollara dökenler utansınlar. Seçim meydanlarında çiftçimizi kendilerine bayrak yapanlar bilsinler ki artık buraya kadar. GAME OVER. OYUN BİTTİ. Başaramadınız beyler başaramadınız. Artık yeter bir kez değil bin kez yazıklar olsun. Bizler geliyoruz meydanları doldurmaya, bizler geliyoruz hakkımızı almaya, bizler geliyoruz geleceğimizi yeniden kurmaya ve bizler geliyoruz hakkımızı söke söke almaya. Bu vatan hepimizindir . 13 Ağustos Sabahı artık tarım sektörünün de yüzü gülecek sessiz çoğunluk sesini tüm ülkeye duyuracak ve bu mücadele hakkın ve halkımızın mücadelesi olacak. .

               Bu mücadele Kıbrıs Türk Köylüsünün Çiftisinin ve Hayvancısının  varoluş mücadelesi olacak.  Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği 13 Ağustos sabahı Hayvan üreticilerinin yapacağı yaşam kavgasına sonuna kadar destek verecektir. Bu mücadele kırsal kesimde yaşayan insanlarımızın yaşam kavgasıdır. Bu mücadele topraktan kopartılmaya çalışan bizlerin toprağa tutunma kavgasıdır. Bu mücadele zulmü siyasi güç olarak kullananlara karşı ARTIK YETER . GAME OVER demenin kavgasıdır.

           Tüm üyelerimiz  bu mücadeleye destek vermek için 13 Ağustos 2012 sabahı Gönyeli ve Hamitköy Çemberlerinde toplanacaktır.   Hepimize kolay gelsin.....

 


PATATES ÜRETİCİLERİ DE EYLEMDE OLACAK

Öte yandan, Doğancı (Elye) Üreticiler Birliği, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin pazartesi günü yapacağını açıkladığı eyleme destek vereceklerini açıkladı.

Doğancı (Elye) Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Bicen yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin üretici düşmanı olduğunu kanıtladığını savunarak, patates üreticilerinin devlet eliyle batırıldığını, narenciye üreticisinin para alamadığını, domates ve salatalığın hayvanlara yem olduğunu, hayvan üreticisinin de beslediği hayvanları satamayıp, süt parasını alamadığını belirtti.

KTHY ile başlayan “peşkeş çekilme sürecinin”, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, Koop-Süt ve Telefon Dairesi ile devam ettiği; başbakanın geçmişte Dış Ticaret Ofisleri’nin kapatıldığı ve kargo uçaklarının satıldığı dönemin de Tarım Bakanı olduğunu savunan Bicen, TC Büyükelçiliği Güzelyurt üreticisi ile yaptığı toplantıda destek vermeye devam edeceklerini söylerken KKTC ürünlerinin TC pazarına giremediğini ifade etti.

Hükümetin, fonları kaldırarak yerel üretimin yok olmasının yolunu açtığını da ileri süren Bicen, bu nedenlerle hayvan üreticilerine destek vereceklerini ve tüm üreticileri eylem alanına çağırdıklarını belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler