1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Champagne’le nereye kadar?
Champagne’le nereye kadar?

Champagne’le nereye kadar?

15 Kasım 1983 yılında ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sonra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 449 sayılı kararları ile dünyada tanınması yasaklanmasının üzerinden tam 29 yıl geçmesine rağmen, tanınmamışlığı doludi

A+A-

 

 

 

 

15 Kasım 1983 yılında ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sonra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 449 sayılı kararları ile dünyada tanınması yasaklanmasının üzerinden tam 29 yıl geçmesine rağmen, tanınmamışlığı doludizgin devam ediyor.

Hatta, dünyada bizi tek tanıyan devlet olduğunu ilan eden Türkiye Cumhuriyeti de, iş pratiğe gelince uluslar arası platformda kerhen de olsa, Kıbrıslırumların gasp ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıyor.

Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler vizyonuna bağlı olan uluslararası spor kuruluşları da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diye bir devleti tanımadıklarını ve tanıdıkları devletin 16 Ağustos 1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti olduğunu her platformda dile getiriyorlar.

 

NE KKTC’Yİ NE DE KTFF’Yİ TANIYAN YOK

 

İşte, böylesine kuruluşlardan biri olan Dünya  Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)Kıbrıslıtürklere  ısrarla, Kıbrıslırumların kontrolündeki  Kıbrıs Futbol Federasyonu(KOP)u adres olarak gösteriyor.
Kıbrıslırumlar da bu güce dayanarak, Kıbrıslıtürklerin dünya futboluna açılımlarının sadece, KOP üzerinden ve KOP’u tanımaktan geçtiğini sürekli anımsatıyorlar.

Bu kısır döngüyü aşmak için, 15 Kasım 1983’ten sonra gerek siyasal otorite, gerek spor kurumları ve camiası her fırsatta çeşitli denemeler yapıyorlar.

Özellikle, KKTC’nin tanınmamışlığının bu vizyonu yakalamakta tek engel olduğunu bir türlü kabul etmeyen, “KKTC SONSUZA DEK YAŞAYACAK” diyen bizim STATÜKOCULAR zaman zaman genelde sporda özellikle, futbolda nafile girişimler yapmaya devam ediyorlar.

Bu girişimler Ömer Adal’ın, Niyazi Okutan’ın ve şimdi de Hasan Sertoğlu’nun başkan olduğu Futbol Federasyonlarında devam ediyor. 

 

ÇETİNKAYA, ZEKİ ZİYA VE PLATİNİ

 

Bu girişimlerin zirveye ulaştığı dönem ise, Niyazi Okutan’ın Futbol Federasyonu başkanı olduğu döneme rastlıyor. Aslında, o dönemde bir tesadüf olarak Kıbrıs Futbol Federasyonu(KOP)un 50.Kuruluş yıl dönümünde yeni binalarının açılışına da icabet eden UEFA Başkanı Michelle Platini ile KOP’un tek Kıbrıslıtürk takımı Çetinkaya’nın tanışması ile zirveye vurmuştu.

Söz konusu toplantıda,  geniş vizyonu ve kültürüyle Kıbrıs sporuna damgasını vuran zamanın Çetinkaya başkanı Zeki Ziya’nın Çetinkaya’ya verilen plaketi Platini’ye iade ederken, “Kıbrıs Türk futbolunda ambargo kalktığı gün, bu plaketi kabul ederiz” sözleriyle yeni bir safhaya girmişti.

Ne var ki, bu gelişmelerden hız alan görüşmeler FIFA’nın merkezi Zürih’e taşınmış ancak, gerek KOP, gerek KTFF’nin rigid duruşları nedeniyle bir sonuç alınmadı.

Bu görüşmelerde, Platini’nin heyetinde bulunan FIFA Dış İlişkiler Sorumlusu Jerome  Champagne Çetinkaya Başkanı Zeki Ziya’nın başını çektiği Kıbrıslıtürklerin tezlerine yakınlık gösterdiğini anımsıyorum.

 

JEROME CHAMPAGNE’İN ETKİSİ YOK

 

O günden bugüne köprünün altından çok sular geçti. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanlığına Hasan Sertoğlu geçti. Jerome Champagne de 2010 yılında FIFA Dış İlişkiler Sorumluluğu görevinden ayrıldı.

 İddialara göre, FIFA başkanlığına ve aday olduğunu ilan ettiği, diğer bir iddiaya göre FIFA’daki yolsuzluklara karıştığı için Blatter tarafından görevden alındı.  Champagne’de  bir hukukçu da olduğu için Avrupa’da spor sorunlarında yol göstermek ve çözümler üretmek için bir büro kurdu.

Bu bağlamda, birilerinin tavsiyesi ile Kıbrıs Türk futbolunun önünde en büyük engel olan spor ambargosunu kaldırmak için, KTFF adına bir hukuk mücadelesi başlatmak için, KTFF tarafından Kuzey Kıbrıs’a davet edildi.

Geçtiğimiz, Pazartesi Kuzey Kıbrıs’a gelen Jerome Champagne KTFF Başkanı Sertoğlu başkanlığındaki heyet ve bazı kişilerle görüşmeler yaptı.

Kıbrıs Türk futbolunun ambargo sorununu en iyi bilen kişilerden biri olduğunu belirten Champagne, bu konunda görev üstlenirken, off the record, FIFA’da ve UEFA2da  çok yakın etkili dostları olduğunu anımsattı ancak, çok da umut vermedi.

 

ÇÖZÜM KOP’TAN GEÇER

 

Tabii, bu noktada FIFA’nın Kıbrıs’a bakış açısının nasıl olduğunu bir kez daha anımsatmam gerekir diye düşünüyorum.

Bugün, FIFA tüm Kıbrıs’ta tek bir federasyon olan KOP’u(Kıbrıs Futbol Federasyonu) tanıyor. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun da ancak, KOP üzerinden veya KOP’la anlaşarak FIFA’ya ulaşması mümkün.

Bunun dışında, ne ŞAMPANYALAR, NE RAKILAR İLE BU İŞ ÇÖZÜLEMEZ.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 610 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler