1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CEZAEVİNDE ŞOK EYLEM UYARISI
CEZAEVİNDE ŞOK EYLEM UYARISI

CEZAEVİNDE ŞOK EYLEM UYARISI

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Merkezi Cezaevi’nde güvenlik personeli eksikliği giderilmediği: yeni cezaevi inşaatının temel atılmadığı takdirde bayram sonrası şok eylem yapılacağı uyarısında bulundu. KTAMS, bugün, Merkezi Cezaevi ön

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Merkezi Cezaevi’nde güvenlik personeli eksikliği giderilmediği: yeni cezaevi inşaatının temel atılmadığı takdirde bayram sonrası şok eylem yapılacağı uyarısında bulundu.

KTAMS, bugün, Merkezi Cezaevi önünde, Cezaevi güvenlik personelinin katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Genel Sekreteri Güven Bengihan tarafından okunan basın açıklamasında, “Suçlu sayısında büyük artışlar yaşanmaktadır, artan suçlu sayısından ötürü cezaevi kapasitesi zorlanmakta ve iş yükü artmaktadır. Personel eksikliği nedeniyle Cezaevi’nin güvenliğinin sağlanmasında mahkûm ve tutukluların sevk ve idaresinde çalışanlar yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle kule görev yerleri boşaltılmakta ve bölümlerde görevli gardiyanlar tek başlarına görev yaptığından hem kendi hem de cezaevinin güvenliğinde zafiyetler yaşanmaktadır” denildi.

Açıklamada, Cezaevi’ndeki altyapı eksikliklerine de dikkat çekilerek, “(Eksikliklerin) Hem mahkûmların topluma kazandırılmasında hem de çalışanların etkin bir şekilde görev yapmasına olanak sağlamamaktadır” denildi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun defalarca yeni cezaevi yapılacağını söylemesine karşın bu konuda herhangi bir girişim yapılmadığı; çalışanların görev ve sorumluluklarını düzenleyen çağdaş cezaevi teşkilat yasasının halen Meclis alt komitesinde olduğu belirtilen açıklamada, “Çalışanların sorunlarının çözümüne yönelik girişim başlatılmadığı takdirde ilerleyen günlerde şok eylemler uygulayacağımızı duyururuz” ifadesi kullanıldı.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, basın açıklaması sonrasında gazetecilerin sorusu üzerine, Merkezi Cezaevi’nin 1982 yılında 175 kişi kapasiteli yapıldığını daha sonra bazı ilaveler olduğunu, bugün itibarıyla Cezaevi’nde 272 mahkum ve tutuklu bulunduğunu mahkumun bulunduğunu söyledi.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise, “Bu sıkıntılar tamamen güvenlikle alakalıdır, güvenlik zafiyetlerinden dolayı burada yaşanacak olanlardan dolayı kimler sorumlu olacaktır” sorusunu kamuoyu ile paylaştı.

Kaptan, eylemlerini bayram nedeniyle ertelediklerini anlatarak, bayram sonrası aynı duyarsızlık devam ettiği; personel alımıyla ilgili adımlar atılmadığı; yeni bir cezaevi inşaatının temel atılmadığı takdirde her an şok grev ve eylemlere gidebileceklerini belirterek, bunun sorumlusunun Hükümet ve yandaşları olacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 551 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler