1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CEZAEVİNDE EYLEM UYARISI
CEZAEVİNDE EYLEM UYARISI

CEZAEVİNDE EYLEM UYARISI

Kaptan, “Cezaevi Çalışma Yasası” için hükümete 19 Kasım tarihine kadar süre tanıdıklarını bildirdi.

A+A-

 

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, Mart ayından bu yana Meclis alt komisyonunda bulunan “Cezaevi Çalışma Yasası” için hükümete 19 Kasım tarihine kadar süre tanıdıklarını, ilerleme kaydedilmemesi halinde gardiyanların eyleme başlayacaklarını bildirdi.

Ahmet Kaptan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) heyeti Demokrat Parti (DP)’yi ziyaret ederek Genel Başkan Serdar Denktaş ve Genel Sekreter Bengü Şonya ile görüştü.

DP Genel Merkezinde saat 10.00’da gerçekleşen ziyarette Kaptan, KTAMS’ın örgütlü bulunduğu Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde gardiyanların yaşadığı sorunları dile getirdi ve Meclis alt komitesinde bulunan “Cezaevi Çalışma Yasası”nın meclisten geçirilmesi için Denktaş’tan destek istedi.

KAPTAN

Kaptan konuşmasında, cezaevindeki sorunların bir eylem veya isyan olduğunda dikkat çektiğini ve her seferinde çözüm sözü verilmesine rağmen bu sorunların ortada durmaya devam ettiğini bildirdi.

Kadın koğuşunda bulunan 15-16 kadar mahkumun sadece bir kadın gardiyanın gözetiminde olduğunu, ikinci bir kadın gardiyan bulunmadığını hatırlatan Kaptan, yaklaşık 280 mahkumlu cezaevinde koridora açılan kapılardan, koridora aynı anda 170-180 kişinin çıktığını ve sadece 2 gardiyanın bu kişilere gözcülük yapabildiğini kaydetti.

Cezaevi kulelerinde gardiyan bulunmadığını da söyleyen Kaptan, cezaevindeki durumu “Allaha emanet” olarak tanımladı ve personelin iyi niyet, özveri ve sağlıklarını da ortaya koyarak, psikolojik sorunlarla da boğuşarak görevlerini sürdürdüklerini ifade etti.

Kaptan, “Cezaevi Çalışma Yasası”nın Mart ayından beri meclis alt komitesinde bekletildiğini ve artık onaylanıp hayat bulması gerektiğini de kaydederek, 19 Kasım tarihine kadar yasa için süre belirlediklerini, aksi halde gardiyanların eyleme çıkacağını bildirdi.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da hükümetin “yapmak istemediğin şeyi komiteye bırak orada kalsın” şeklinde olaya yaklaştığını ifade ederek, “ivedi” ibaresinin askerde işlediği gibi işlemediğini, “ivedi”lik alınan her yasa tasarısının bekletildiğini savundu.

Cezaevine mazbata mağdurlarını ziyaret etmek için gittiğini ve eskiye göre daha düzenli gördüğünü söyleyen Denktaş, buna karşın gardiyanların “mahkumların mahkumu” şeklinde görevlerini sürdürdüklerini ifade etti.

19 Kasım tarihinin istenirse tasarıyı komiteden geçirmek için yeterli ve geçerli bir tarih olduğunu söyleyen Denktaş, konuyu meclis gündemine getireceğini ve gerekeni yapacağını, hükümetin de üzerine düşeni yapmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

TAYİN VE TERFİLER

Kaptan yeniden söz alarak, sendikaya bağlı bazı çalışanların tayin ve terfilerinin “Amme Hizmeti Komisyonu” tarafından engellendiğini ve bunun çalışanlar arasında rahatsızlık yarattığını söyledi.

“Amme Hizmeti Komisyonu Başkanı”nın komisyon üyelerini toplamaması ve program yapmamasının sıkıntı yarattığını kaydeden Kaptan, komisyonda bir takım iddiaların ortada döndüğü ve yasal işlemin başlatıldığını hatırlatarak, bu iddiaların varlığının çalışanları mağdur etmek için gerekçe olmadığını kaydetti.

Kaptan, Komisyon’un istifa etmeyip yerinde durması halinde, görevini yapmakla ve çalışanların mağduriyetlerini ortadan kaldırmakla da yükümlü olduğunu hatırlattı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 449 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler