1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Çevreye verilen zarar büyük boyutlara ulaştı”
 “Çevreye verilen zarar büyük boyutlara ulaştı”

“Çevreye verilen zarar büyük boyutlara ulaştı”

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, Karpaz Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki kaçak yapıların arttığını belirtti

A+A-

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, yasak olduğu halde Karpaz Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde (ÖÇKB) kaçak yapıların sürekli arttığını, bu yapıların çevreye verdiği zararın büyük boyutlara ulaştığını belirtti.

Platform adına yazılı açıklama yapan Doğan Sahir, “Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu’nun ısrarlı takibine rağmen, Karpaz ÖÇKB’de yeni bir talan geçtiğimiz günlerde İskele Kaymakamı ve Mağusa Eski Eserler Dairesi Müdürü’nün kararlı duruşları ile önlenebilmiştir. Yıllardır artarak devam eden bu yasal olmayan yapılara karşı yetkililerin bugüne kadar gerekli önlemleri almadığını, almaktan kaçındığını, önlem alınır görüntüsü yaratılmaya çalışıldığını görmekteyiz” ifadesine yer verdi.

Karpaz Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin dünyada ender görülen bir değer olduğunu ve hassasiyetle korunması gerektiğini belirten Sahir, kaçak yapılara izin verilmesini “tüm halkın ve dünya insanlarının haklarına saldırı olarak adlandırılabileceğini” kaydetti.

Sahir, bu çerçevede Çevre Platformu olarak durumun takibi ve taleplerin iletilmesi amacıyla İskele Kaymakamı ile görüştüklerini belirtti. Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan kaçak yapılara karşı Kaymakam’ın önlemler aldığını görmenin kendilerine moral verdiğini kaydeden Sahir, kaçak yapılara karşı İskele’deki yetkililerin atmakta olduğu adımların arkasında olduklarını vurguladı.

Sahir, “Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu ve Kaymakamlık eşsiz fauna ve florası yanında doğa güzelliğiyle, tüm Kuzey Kıbrıs’ın ve bölgenin kalkınmasına katkı koyacak en değerli varlıklarından olan Karpaz ÖÇKB’ninin korunması için yasaların bir an önce uygulanması hususunda hassas davranılması gerektiğini teyit etmişlerdir” ifadesini kullandı.

“Davalar bir an önce sonuçlandırılmalı”

Yargı sürecinin uzun sürmesinin çevre tahribatlarını hızlandırdığını belirten Sahir, bu tür davaların bir an önce sonuçlandırılması için ortak mücadeleye kararlı olduklarını, geciken adaletin bir anlama ifade etmediğini, kaybedilen çevrenin hiçbir zaman geri getirilemeyeceğini vurguladı. TAK

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler