1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇEVREYE MÜDAHALE CİNAYET BOYUTUNDA !'
ÇEVREYE MÜDAHALE CİNAYET BOYUTUNDA !

'ÇEVREYE MÜDAHALE CİNAYET BOYUTUNDA !'

Dünya Çevre Günü ile ilgili sivil toplum örgütleri basın toplantısı düzenledi

A+A-

 

 

 

Bazı Sivil Toplum Örgütleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle basın toplantısı düzenleyerek, çevreyle ilgili uyarılar yaparak halkın oylarıyla iş başına gelenleri bu uyarılara kulak vermeye çağırdı.
Tabipler Birliği binasında düzenlenen basın toplantısında, sırasıyla Tabipler Birliği As Başkanı Teksen Köroğlu, Biyologlar Derneği Başkan’ı Hasan Sarpten ve Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir birer konuşma yaptı.
Tabipler Birliği As Başkanı Teksen Köroğlu, çevresi, denizleri gıdaları kirli, doğası yok edilmiş bir ülkede insan sağlığından bahsetmenin mümkün olmadığını belirterek, yetkililerin “Dünyayı bizler atalarımızdan miras almıyoruz onu çocuklarımızdan ödünç alıyoruz” atasözünü unutmamalarını istedi. Evreyle ilgili sorunların herkes tarafından bilindiğini ancak kendilerinin bu sorunların çözümü de olduğuna inandıklarını söyleyen Köroğlu, sorunların çözümü için el birliğiyle çalışmak gerektiğini vurguladı.
Biyologlar Derneği Başkan’ı Hasan Sarpten, altında, Çağ-Sen, KEMA Vakfı, Biyologlar Derneği, Diyabet Derneği, Diyetisyenler Derneği, KTÖS, Tabibler Birliği ve Yeşil Barış Hareketi’nin imzası olan bir bildiri okudu.

SARPTEN: “5 HAZİRAN ÇEVRE GÜNÜ ‘KUTLAMA’ DEĞİL ‘UYARI’ GÜNÜDÜR”

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmesinin ardından 40 yıl geçmiş olmasına karşın, çevreye uzun yıllardır verilen zararların etkilerinin belirgin biçimde hissedilmeye başlandığını söyledi.
“Doğanın kendi kendini yenileyerek bize doğal nimetlerini sunmaya devam edebilmesi ve dengelerini sürdürebilmesi, ancak bizim ona bu şansı vermemizle olasıdır” diyen Sarpten, ne var ki, ülkede özellikle yatırım adı altında doğal çevreye karşı yapılan yoğun müdahalelerin, son zamanlarda cinayet boyutlarına ulaşan saldırılara dönüştüğünü savundu.
Çevreyi korumanın Çevre Yasası’nda bazı değişiklikler yaparak mümkün olacağına inanan UBP hükümetinin, böylece çevre ile ilgili sorumluluklarını yerine getirdiğini sandığını ileri süren Sarpten, “Çevre Yasası’nda yıllardır ‘KKTC’de yapılacak her türlü yatırımda sürdürülebilir kalkınma ilkesi dikkate alınır’ ifadesi yer almasına karşın, bunun dikkate alınmayışı ülkemizdeki esas sorunun yasaların yetersizliği değil, politikacıların tutumu ve uygulanmasındaki irade eksikliği olduğunu ortaya koymaktadır” dedi. “Anlaşılan odur ki, politik iktidarlar, çevreyi korumayı siyasi şov yapmaktan başka bir amaca hitap etmeyen ‘sahillerden çöp toplama’ ve ‘yol kenarlarını temizleme’ etkinlikleri düzenlemekten ibaret görmektedirler” diyen Sarpten, tüm bu gerçekler ortadayken, ülkede hiçbir çevresel sorun yokmuş gibi yöneticilerin çevre sorunlarını çözmek şöyle dursun, ‘‘petrol dolum tesisi’’ gibi görülmemiş boyutta yeni çevresel tehditleri halka reva görmesinin son derece düşündürücü olduğunu belirtti. Sarpten konuşmasına şu ifadelerle devam etti;
“Bu anlayışla, Dünya Çevre Günü’nün 40.yılını ülkemizde değerlendirdiğimizde 1989 yılında yürürlüğe giren İmar Yasası’nın emrettiği ‘Ülkesel Fiziki Plan’ın bu yılda da hayata geçirilmediğini, ya da geçirilmek istenmediğini görmekteyiz. Bu açıdan bakılınca, planlı imar ve gelişmenin yaygın hale getirilebilmesinin, kıt kaynakların akılcı ve dengeli kullanımının sağlanmasının ülkemizde halen ‘söz konusu’ bile olmadığını rahatlıkla söylemek mümkündür”  Sarpten, bu noktadan hareketle, çevresel duyarlılığa sahip sivil toplum örgütleri olarak ‘‘Sağlıklı bir çevrede yaşam hakkının’’ anayasal bir zorunluluk olduğunu bir kez daha hatırlatarak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün bir ‘‘Kutlama’’ günü değil, ‘‘Uyarı’’ günü olarak algılanması gerektiğini kaydetti.

“KAYNAKLAR HEBA EDİLDİ”

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir ise, 1972 yılında BM Çevre Konferansı’nda çevre üzerindeki baskıları ve doğal değerlerin kaybını durdurmak için bir araya gelindiğini anımsatarak, “biz dünyanın dışında yaşıyormuşuz gibi kaynaklarımızı yok etmiş heba etmiş durumdayız” dedi.
Bugün itibariyle ülkenin her noktasının tehdit altında olduğunu paraya tahvil edilmek üzere yağmalanmaya hazır durumda bulunduğunu savunan Sahir, kaynakları sürdürülebilir kılmanın zorunluluğundan bahsetti.
Sahir, gelecek 5 Haziran’ların daha umut vaat eden noktalarda olmasını temenni etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 552 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler