1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇEVRE'YE İLGİ BU KADAR
ÇEVREYE İLGİ BU KADAR

'ÇEVRE'YE İLGİ BU KADAR

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu,, katı atık sorunu ve Güngör’de inşa edilen katı atık depolama alanı ile ilgili panel düzenledi. Tabipler Birliği’nde saat 12:00’de yer alan panele konuşmacı olarak, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlil

A+A-

 

 

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu,, katı atık sorunu ve Güngör’de inşa edilen katı atık depolama alanı ile ilgili panel düzenledi.

 

Tabipler Birliği’nde saat 12:00’de yer alan panele konuşmacı olarak, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Turgut Onay ve Prof. Orhan Yenigün katıldı.

 

Panelin açılış konuşmasını, moderatörlüğünü de üstlenen Tabipler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve çevre sorumlusu Şengül Yücel yaptı.

 

Yücel, panele davet edilen ve geleceğini söyleyen devlet ve sivil toplum örgütü yetkililerinin son anda katılmamalarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Keşke karşıt görüşlü kişilerin de katılımını sağlayıp geniş kapsamlı değerlendirebilseydik” dedi.

 

Ülkenin çevre sorunlarının ciddi boyutlara geldiğinin altını çizen Yücel, toplumların tarih boyunca hep daha iyiye gittiğini ancak nedense KKTC’de çevre sorunlarının savaş döneminde olduğundan daha kötü bir noktaya geldiğini söyledi.

 

Yücel, ülkeye gelen turistler adına çöplerden utanç duyduğunu belirten Yücel, çöpün çevreyle ilgili sorunlardan sadece bir tanesi olduğunu kaydetti.

 

Çevre konusunda devletin yaptığı araştırmaları ve değerlendirmeleri anlatan Yücel, çevre kirliliğinin toplumu hem bedenen hem de ruhen olumsuz etkilediğini söyledi.

 

Siyasi iradenin çevre konusunda aciz ve isteksiz olduğunu savunan Yücel, bugünkü panelin ana nedeninin de yapım aşamasında olan Güngör çöplüğünün geri dönüşüm ve ayrıştırma konusunda ne gibi rolleri olacağının değerlendirilmesi olduğunu belirtti.

 

Yücel, Güngör’ün toplum sağlığını tehdit eden sorunlar içerisinde önemli bir yere sahip katı atık ve çöp sorunlarına çözüm noktasında yeterlilikleri ve eksikliklerinin neler olduğunu da değerlendireceklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1255 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler