1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇEVREYE ÇÖP ATAN YANDI!
ÇEVREYE ÇÖP ATAN YANDI!

ÇEVREYE ÇÖP ATAN YANDI!

Lefkoşa-Girne anayolunun temizlik ve düzenlemesinin 5 yıl boyunca China Bazaar ve Deniz Plaza firmaları sorumlu olacak.

A+A-

 

 

Lefkoşa-Girne anayolunun temizlik ve düzenlemesinin 5 yıl boyunca China Bazaar ve Deniz Plaza tarafından yapılmasını içeren protokol, dün Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile ilgili firmalar arasında imzalandı.

Söz konusu protokolle Gönyeli çemberinden Girne Ciklos kavşağı mevkiine kadar olan güzergahta yürütülecek temizlik ve peyzaj projeleri China Bazaar ve Deniz Plaza tarafından hiçbir ücret talep edilmeden tamamen gönüllülük esasına dayanılarak 5 yıl süre ile sürdürülecek.

Güzergâh boyunca 24 saat hizmet verecek kameralarla çevreye çöp atanlar tespit edilerek cezalandırılacak.

Protokole Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer ile China Bazaar Direktörü Mazhar İkbal Choudhry ve Deniz Plaza Direktörü Turgay Deniz imza koydu.

 

“REFÜJLER TEMİZLENECEK”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer yaptığı yazılı açıklamada, projeyle Girne Lefkoşa anayolu temizlik çalışmaları ve peyzaj düzenlemesi sonrasında, refüjlerin temizlenerek toprağın geçirimsiz tabakayla kaplanacağı ve izolasyon çalışmaları yapılacağını belirtti.

 

“KURU BİTKİLER SÖKÜLECEK... YENİLERİ EKİLECEK”

Temizlik çalışmasının ardından peyzaj düzenlemesinin de yapılacağını aktaran Ünlüsoyer, kuru bitkilerin sökülerek yerine yenilerinin ekileceğini, gerekli görülen bitkilerin budanarak bölgedeki eksik bitkilerin tamamlanmasının ardından refüjlere saksılar içerisinde çeşitli bitkilerin de ekileceğini kaydetti.

 

“ÇÖP ATANLAR KAMERALARLA TESPİT EDİLECEK”

“Güzergâh boyunca 24 saat hizmet verecek kameraların kurularak, ortama atık atanların tespit edileceğini de belirten” Ünlüsoyer, söz konusu çevreyi kirleten kişilerin tespiti halinde cezai işlem uygulanacağını da vurguladı.

 

UYGUN YERLERE REKREASYON ALANLARI... TEŞHİRLE FARKINDALIK...

Ünlüsoyer ayrıca, söz konusu güzergâhta uygun yerlere rekreasyon (dinlenme, eğlence, spor) alanlarının da kurulacağını ifade ederek proje kapsamında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Dairesi’nin uygun göreceği yerlere bilgilendirici levhalar asılacağını, bölgeden toplanan atıkların özel tasarlanan tel kafesler içinde 1 ay süreyle teşhir edileceğini, amaçlarının farkındalık yaratarak davranışa dönüştürmek olduğunu belirtti.

Söz konusu bölgede çalışmalar sürdürülürken, sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerinin uyarılarına dikkat etmelerini isteyen Ünlüsoyer, ülkedeki yatırım yapan tüm işletmeleri bu gibi duyarlı çalışmalara katkı koymaya davet etti.

Ünlüsoyer, China Bazaar ve Deniz Plaza yetkililerine teşekkür etti.

 

CHOUDHRY: “BİZ TEMİZLEDİK, BİZ KİRLETMEYELİM”

China Baazar Direktörü Mazhar İkbal Choudhry da protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, amaçlarının çevreye katkıda bulunmak olduğunu vurguladı.

5 yıl süreyle Deniz Plaza’yla birlikte Gönyeli çemberinden Girne Ciklos kavşağı mevkiine kadar olan güzergâhta temizlik çalışmalarını gönüllülük esasına göre devam ettireceklerini belirten Choudhry, önce çevreye saygı duymayı ve doğayı temiz tutmayı öğrenmek gerektiğini vurguladı ve “Biz temizledik, biz kirletmeyelim” dedi.

 

 

Bu haber toplam 1015 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler