1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇEVREYE BİR HANÇER DAHA İNİYOR'
ÇEVREYE BİR HANÇER DAHA İNİYOR

'ÇEVREYE BİR HANÇER DAHA İNİYOR'

Biyologlar Derneği, Bakanlar Kurulu’nun İskele- Kalecik bölgesine yeni taşocağı izni verdiğini açıklayarak buna tepki gösterdi.

A+A-

 

 

Biyologlar Derneği, Bakanlar Kurulu’nun İskele- Kalecik bölgesine yeni taşocağı izni verdiğini açıklayarak buna tepki gösterdi. Dernek Başkanı Hasan Sarpten’in yazılı açıklamasının tam metni şöyle;

 

 

 

Birçok açıdan tükenme noktasına gelmiş toplumuzda yöneticiler tarafından özellikle son zamanlarda ortaya konan icraatlar son derce kaygı verici bir noktaya ulaşmış düzeydedir. Topumun tüm kesimleri tarafından her platformda karşı çıkılan ve ülkenin tüm örgütlerin topyekun tepki gösterdiği Yedikonuk’da Petrol Dolum Tesisi yapılmasını ‘‘ısrar’’ ve ‘‘inatla’’ savunan hükümet geleceğimize dinamit koymaya devam etmektedir. Yapılan tüm mücadele ve ortaya konan her türlü eylemsel tavır karşısında duyarsız kalan hükümet, artık ‘‘halkla dalga geçer’’ konuma gelmiştir. Öyle ki, ‘‘tepki kurulacak tesise değil, yapılacağı yeredir’’ diyecek kadar ‘‘nefsini’’ kaybetmiş bir durumdadır.

 

Bu da yetmezmiş gibi, Bakanlar Kurulu’nun ‘‘çevreye bir hançer daha indirerek’’  İskele-Kalecik bölgesinde yeni bir alçı taşı ocağı açılmasına onay vermesi artık bardağı taşırmıştır.  Hele, yetkililerin Çevre Yasası’nı hiçe sayarak ÇED raporuna ihtiyaç bile duymadan böyle bir karar üretmesi devlet zaafiyetini açıkça göstermektedir. Bölgede mevcut bir alçı taşı ocağı varken buna bir yenisinin daha eklenmesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Halbuki, çevre örgütleri yanında Çevre Koruma Dairesi ile Maden ve Jeoloji Dairesi yetkililerinin de katıldığı ve Aralık 2011’de gerçekleştirilen ‘‘Taş Ocakları ve Çevre Çalıştayı’’ sonuç bildirisine göre, yeni taş ocağı izni verilmemesi, sıkı denetim yapılması ve kurallara uymayanlara yasal işlem başlatılması taşocakları gibi kararlar alınmıştı.

 

Taşocağı İşletmeciliği’nin yapıldığı yerlerde; hava kirliliği, toprak kirliliği, su kirliliği, atık kirliliği, görsel kirlilik ve gürültü kirliliği oluştuğu dikkate alındığında ruhsatlı olarak 68 taşocağının bulunduğu  ve 54’ünün faal olarak çalışır durumda olduğu unutulmamalıdır. Özellikle birçoğunun kurulu kapasitesinin 20-25 bin ton/gün olduğu ve fiilen günde yaklaşık 12 bin ton (400 kamyon) üretim yapıldığı hesaba katıldığında durumun ‘‘vahameti’’ ortaya çıkmaktadır. Hal böyle iken, Başbakan İrsen Küçük ve UBP hükümetinin çevresel sorunları önlemeye yönelik adımlar atması gerekirken, bunun tam aksi uygulamaları topluma reva görmesi ve ‘‘geleceğimizi yok edecek’’ kararlar üretmesi kamuoyu vicdanında kapanmayacak derin yaralar açmaktadır. Tüm halkımıza saygı ile duyurulur.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler