1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇEVRE YILI' FELAKET YILI
ÇEVRE YILI FELAKET YILI

'ÇEVRE YILI' FELAKET YILI

Kanser işte böyle HORTLADI Hiçbir proje ve plan olmadan, Kuzey Kıbrıs’ta 2011 “Çevre Yılı” olarak ilan edildi. Ancak icraatlar, çevrede “felaketi” getirdi. Mağusa Limanı çöplük haline dönüşürken, yetkililer, sessiz kaldı.

A+A-

 

Kanser işte böyle

HORTLADI

Hiçbir proje ve plan olmadan, Kuzey Kıbrıs’ta 2011 “Çevre Yılı” olarak ilan edildi. Ancak icraatlar, çevrede “felaketi” getirdi.  Mağusa Limanı çöplük haline dönüşürken, yetkililer, sessiz kaldı. Yanık unlar, sağlığa zararlı kumlar, bozuk arpalar, Mağusa Limanı’na demirleyen gemilerden adaya sokuldu. Toplum sağlığı için büyük tehlike yaratan “Petro kök kömürü”  ülkeye sokuldu… Ve sütte aflatoksin zehri ortaya çıktı… Son olarak da  “Neoron ilaç kalıntısı” tespiti nedeniyle Türkiye’ye girişine izin verilmeyen tonlarca Greyfurt’un “sıkım” için Cypfruvex’e boşaltılması toplum sağlığının hiçe sayıldığını gözler önüne serdi

DENETİM YAPILMALI…

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Sibel Siber: “Zirai ilaçların belli bir üst limiti var. Bu limitin üzerine çıkıldığında toksit maddeler kanser vakalarının görülmesine neden oluyor. Bunun başında kirlenmiş çevre ve gıdalar yer alıyor. İlaçlar adaya girerken, otoriterlerin denetim yapma şansının çok yüksek olduğunu düşünüyorum.”

BU MADDELER KANSER YAPAR…        

Tıp-İş Örgütlenme Sekreteri Dr. Ömer Gür: “Limanlardan ülkeye giren gıda maddelerini denetleyen yeterli bir mekanizma yok. Üç yıl önce yasaklanan bir madde bugün nasıl kullanılabilir?.. Bu maddeler özellikle akciğer ve lenf kanserine neden olur. Halk ve sivil toplum örgütleri tepki göstermeli. Toplum sağlığı hiçe sayılıyor. Böyle giderse kanser giderek artacak”  

 


SORUYORUZ!

“Neoron ilaç kalıntısı” tespiti nedeniyle Türkiye’ye girişine izin verilmeyen tonlarca greyfurt NEDEN  “sıkım” için Cypfruvex’e boşaltıldı?

Bizdeki tahlillerle Türkiye’deki tahliller birbirini tutmuyor mu? Yurttaş HANGİSİNİ DOĞRU kabul etmeli?

Eğer bizdeki tahliller doğru, yani söz konusu narenciye ürünleri temiz ise Türkiye bu ürünleri NEDEN KABUL ETMEDİ?

Bu yönde Türkiye Mersin Limanı ekseninde bir girişim yapılacak mı?

 

 

 Didem MENTEŞ’in haberi bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

Bu haber toplam 1411 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler