1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇEVRE' NOTUMUZ ZAYIF
ÇEVRE NOTUMUZ ZAYIF

'ÇEVRE' NOTUMUZ ZAYIF

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ve Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO)Başkanları, ülkenin en ciddi çevresel sorununun “plansız yapılaşma”, bunun örneğinin de yapılması planlanan petrol dolum tesisi olduğu söyledi. KTMMOB ile

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ve Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO)Başkanları, ülkenin en ciddi çevresel sorununun “plansız yapılaşma”, bunun örneğinin de yapılması planlanan petrol dolum tesisi olduğu söyledi.

KTMMOB ile ÇMO, önce Lefke ardından ise Yedikonuk’ta inşa edilmesi istenen petrol dolum tesisinin çevresel ve ekonomik açıdan değerlendirildiği panel ve seminer düzenledi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle “Kuzey Kıbrıs’ta Petrol Dolum Tesisi Yapılmalı mı?” başlığı ile düzenlenen seminer-panel, bu sabah KTMMOB Konferans Salonu’nda yer aldı.

Etkinliğin ilk bölümünde ÇMO’dan Sibel Paralik “Petrol Dolum Tesisleri:Çevresel Riskler”; Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten “Biyolog Gözüyle bir ÇED Raporunun Anatomisi”; Prof. Dr. Ayşen Türkman “Stratejik Çevresel Planlamanın KKTC’deki Önemi”; Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi adına Doğan Sahir “Petrol Dolum Tesisinin Çevresel Faktörler Açısından Değerlendirilmesi”; Prof. Dr. Çağatay Güler “Toplum Sağlığı Açısından Değerlendirilmesi”; Mali Müşavir Göksel Saydam ise “Ekonomik Olarak Tesisin Değerlendirilmesi” başlıklı sunumlar yaptı. Sunumların ardından panele geçildi.

BEKTAŞ: “KRONİK SORUN PLANSIZ YAPILAŞMA”

ÇMO Odası Başkanı Nilden Bektaş etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, ülkede çevre sorunlarının “kronikleştiğini” sorunların başında “Plansız Yapılaşma” geldiğini söyledi. Bektaş, “Plansız yapılaşmanın geldiği en son nokta bugün petrol dolum tesisi olarak karşımıza çıkmıştır” dedi.

Önce Lefke daha sonra ise Yedikonuk bölgesinde inşa edilmek istenen petrol dolum tesisi için fayda maliyet analizinin projeyle ilgili Stratejik Çevre Etki Değerlendirme raporundan sonra yapılması gerektiğini belirten Bektaş, KKTC’de bu uygulamanın tersten yapıldığını söyledi.

Petrol dolum tesisi inşasının halen ülke gündeminden düşmediğini belirten Bektaş, konuyla ilgili bilgi kirliliği bulunduğunu, panelde amaçlarının konunun her açıdan değerlendirmesine ortam yaratmak olduğunu belirtti.

Bektaş, KKTC’nin halen bir su politikası olmadığını, taş ocaklarının etkin bir şekilde denetlenemediğini ve atık suların yönetilemediğini savunarak, gerekli yasaların çıkartılıp denetleme seferberliği başlatılması gerektiğini söyledi.

Bektaş, çevre yönetiminin sadece bir kurumun sorumluluğunda olmadığını, her bir bireyin eğitiminin büyük rol oynadığını söyledi.

TURKAN

KTMMOB Genel Başkanı Zihni Turkan ise, bir zamanlar KKTC’nin imrenilen bir ülke olduğunu bugün ise “plansız” yapılaşmanın yaşandığı bir ülke konumuna geldiğini kaydetti.

Turkan, “Eko turizm ilan edilen bölgeye petrol dolum tesisi yapılması istendi sonra vazgeçildi, böyle çelişkiler yaşanıyor, plansızlığın en çarpıcı örneği…” dedi.

“Bazı belediyelerin popülizm uğruna yasa tanımamasının, bazı bürokratların denetimsizliğinin doğal ve tarihi yapının katledilmesine neden olduğunu” ifade eden Turkan, sadece toplumun değil yöneticilerin de çevre konusunda eğitilmesi gerektiğini kaydetti.

Etkinliğe devlet yetkilileriyle siyasilerin katılmamasını eleştiren Turkan, halkın sorunlarıyla “yüzleşmek istememe” şeklinde bir tutum var olduğunu söyledi.


 

 

 

 

Bu haber toplam 621 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler