1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Çetinkaya şampiyonluğa koşarken
Çetinkaya şampiyonluğa koşarken

Çetinkaya şampiyonluğa koşarken

Çetinkaya bu sezona Mehmet Tatar başkanlığında önemli bir başarıya imza atmaya hazırlanıyor. Önceleri fanatik bir taraftar olarak hizmet ettiği kulübüne, yıllarca yöneticilik yaptıktan sonra bu sezon ateşten gömleği giyme cesareti gösteren Tatar, mutlu so

A+A-

 

 

Çetinkaya bu sezona Mehmet Tatar başkanlığında önemli bir başarıya imza atmaya hazırlanıyor. Önceleri fanatik bir taraftar olarak hizmet ettiği kulübüne, yıllarca yöneticilik yaptıktan sonra bu sezon ateşten gömleği giyme cesareti gösteren Tatar, mutlu sona ulaşmak için gün sayıyor.

Başkan olma kararını alırken eminim çok düşünmüştür. Çünkü bu dönemde kulüp başkanlığı yapmak gerçekten cesaret ister. Ülke ekonomisinin bu kadar kötü olduğu, iş yerlerinin batma noktasına geldiği, gelir düzeyinin çok düştüğü bir dönemde, bu sorumluluğu üstlenmek her babayiğidin harcı olmasa gerek.

Gerçi söylediklerim sadece Çetinkaya kulüp başkanı için geçerli değildir. Tüm kulüp başkanları için geçerli bir argümandır. Ancak, bazı kulüp başkanları, ekonomik zorluklara rağmen üstlenmiş oldukları sorumluluğu güçlükle yerine getirirken, başarıyı yakalayamamanın üzüntüsünü de yaşayabilirler. Hatta bazı başkanların, sorumluluğunu üstlendikleri kulüplerin, küme düşmek gibi mutsuz ve huzursuz bir ortamı da yaşaması mümkündür.

Kulüplerimiz başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Herhangi bir başarısızlık onların boynuna asılır. Ancak şampiyon olma durumunda, mutluluğun ve onurun en büyüğünü yaşamak da onların hakları oluyor.

İşte sevgili Mehmet Tatar kardeşim, bu mutluluğu yaşamaya hazırlanan ender başkanlardan biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Başkanlık yaptığı ilk yılda takımını şampiyon yapmak kaç başkana nasip olan bir onurdur?

Tabi ki şampiyon oldukları zaman bu onuru ve gururu sadece Tatar yaşamayacak elbette. Yönetim kurulu da en az Tatar kadar başarılı ve mutluluğu hak eden kişiler olacak. Elbette tüm camia bu mutluluğu yaşayacaktır. Fakat bu mutlulukta en büyük paya sahip olanlar Turan hoca ve talebeleri olacaktır. Çünkü onlar mutluluk tablosunu yaratan kişilerdirler.

Koca bir sezon takımın yükünü çeken ve şampiyonlukta en büyük paya sahip olan teknik adam ve oyuncuların hakkını takdir etmek lazım.

Başarı durumunda en büyük paya sahip futbolcuların emeklerini göz ardı etmemek lazım. Sezon başından itibaren kendilerine verilen görevleri başarı ile yerine getiren oyuncular, elbette ki başarıda önemli rol oynayan kişilerdirler. Bu başarıya ulaşmak için her futbolcunun ayrı ayrı emeği ve teri vardır. Bunları takdir etmek de önce Turan hocanın sonra da camianın görevidir.

Son maçlarda dikkatimi çeken birkaç olayı vurgulamak istiyorum. Bunlar şampiyonluğa giden bir takımda olmaması gereken olaylardır. Şampiyonluk mutluluğunu hep birlikte yaşamak gerekirken bazı futbolcuların mutsuz olması doğru değildir. Örneğin son maçlarda Batshi’ye karşı tribünlerden yapılan hoş olmayan hitap şekilleri yanlış ve olmaması gereken davranış biçimidir. Kaldı ki Batshi, bu takımın en önemli oyuncularından bir tanesi. Şampiyonluğa giderken bu futbolcunun mutsuz olması doğru değildir. Yönetim ve Turan hoca buna müdahale etmelidir. Şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen bir takımda, bu gibi çatlak seslerin asla yükselmemesi lazım.

Dikkatimi çeken bir başka olay ise, sezon başından beridir istikrarlı bir yükseliş gösteren Hüseyin Taşcı’nın, sakatlığı geçmesine rağmen, takımdaki yerini alamamasıdır. Genç ve başarılı bir futbolcunun neden takımdaki yerini alamadığı kendisine anlatılmalıdır. Bu yaştaki çocuklar, alıngan olurlar ve futboldan soğurlar ve takıma küserler. Sanırım Turan hoca bu olayın farkında değildir. Eğer farkındaysa ve Taşcı’yı bilerek oynatmıyorsa, o zaman bunun nedenini açıklamalıdır. Ben Taşcı’nın başarılı bir sezon geçirdiğini görüyorum. Şampiyonluğa koşan takımda çok önemli ve başarılı maçlara imza atmıştır. Eğer arkadaşlarına, hocasına veya yöneticilerine karşı bir suç işlemişse bunu da bilmesi gerektiği inancındayım.

Elbette ki kadro tasarrufu Turan hocanın inisiyatifindedir. Futbolcularının durumunu en iyi kendisi bilir. İstediği futbolcuyu takıma koyar istediğini çıkartır. Şu ana kadar başarılı olduysa bunun sebebi futbolcularını iyi motive etmesindendir. Gerçekten bu noktadaki düşüncesini merak ediyorum.

Şampiyonluğa bu kadar yaklaşmışken, huzur ortamını sağlanması, başarının adaletli bir şekilde taçlandırılması gerekir. Kimseyi gücendirmeden ve küstürmeden şampiyonluğun tadını çıkartmak gerekir. Çünkü bu başarı, birlikte kazanılmış ve birlikte paylaşılması gereken mutluluktur.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler