1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Çetinkaya, Kaymaklı ve Yenicami
Çetinkaya, Kaymaklı ve Yenicami

Çetinkaya, Kaymaklı ve Yenicami

Başkentin zirveye oynayan bu üç takımının yönetsel, takımsal ve oyunsal durumlarını son sekiz haftaya girerken irdelemek istedim. Değerlendirmelerim, düşüncelerim ve önerilerim benim futbol anlayışımın ürünüdür. Üç takım da kendi futbol anlayışıma ve günü

A+A-

 

 

Başkentin zirveye oynayan bu üç takımının yönetsel, takımsal ve oyunsal durumlarını son sekiz haftaya girerken irdelemek istedim. Değerlendirmelerim, düşüncelerim ve önerilerim benim futbol anlayışımın ürünüdür. Üç takım da kendi futbol anlayışıma ve günümüz futbol yapılanmasına göre değerlendirdim.

Önce lider Çetinkaya ile değerlendirmemize başlayalım.

Çetinkaya’nın yönetsel bazda sorunu yok. Yönetim, teknik heyet ve takımın uyumu gayet iyi. Camia olarak en büyük sorunları, taraftarların takıma sahip çıkmaması. Şampiyonluğa oynayan üç takım içerisinde taraftar desteği en az olan takım Çetinkaya’dır. Son sekiz haftaya girerken yönetim mutlak surette taraftarları sahaya çekmeldir. On ikinci adam olarak kabul edilen taraftar, şampiyonluk için çok önemli. Bu haftalar içerisinde taraftar-takım bütünleşmesi sağlanamazsa takımın devamlılık motivasyonunda düşüş olur diye düşünüyorum.

Takıma gelince, arkadaşlık duygusunun çok iyi noktada olduğu gözle görülür bir gerçek. Bireysel güven tüm oyuncualrda iyi bir noktada. Takımdaşlık üç takım içerisinde en iyi olduğu görüntüsü veriyor. Birbirlerine olan sevgi ve saygıları gerek saha içi ve gerekse saha dışındaki tavırlarında ayan beyan görülüyor.

Oyun mekaniklerini irdelediğimizde, müdafaada çağdaş dörtlü zincir savunmayı takıma şablon olarak düşünmüşler. Şablon dörtlü olmasına rağmen zincir savunmada zaman zaman yanlışlık yapmaktadırlar. Zincirin halkaları bazı periyotlarda birbirinden kopuk hareket ediyor. Bu da rakibe gol pozisyonu vermelerine sebep oluyor. Bu durumda da liglerin en iyi kalecisi olan Hasan’a maçlarda çok iş düşüyor. Çetinkaya’nın savunma anlamında en büyük artısı Serkan, Serhan ve kaleci Hasan’ın yıllardır birlikte oynaması, alt yapıdan gelen Hüseyin ve Tunç’un da bu yıl iyi form tutmasıdır.

Orta saha ve forvete baktığımızda Çetinkaay’nın yumuşak karnının orta saha olduğunu görüyoruz. Son maçlarda Uğur’un iyi form tutması, takımın direncini biraz daha arttırmıştır. Akın bugüne kadar oynadığı futbolla camianın güvenini kazanmış, buna nazaran Ediz hala daha beklenen düzeye çıkamamıştır. Ertan ise orta düzeyin biraz üzerindeki oyununu hemen hemen her hafta tekrarlamıştır.

Forvete geldiğimizde son haftalarda takımın en güçlü alanın hücum hattı olduğu çok açık görülmektedir. Çetinkaya’nın en güçlü görülen defansının önünde bir adım önündedir. Şu anda ligimizin en formda ve en uyumlu forveti Çetinkaya forvetidir. Özezllikle Esin şu anki formu ve oyuna katkısıyla takımsal bazda Çetinkaya’nın en verimli oyuncusudur. Yalnız çok iyi bir golcü olan Cemre’nin de hem fiziksel hem de mental olarak daima hazır tutulması gerekmektedir. Çünkü her an takımın Cemre gibi bir forvete ihtiyacı olabilir. Çetinkaya’nın oyunsal bazdaki en büyük sorunu oynanan şablon içerisinde bazı futbolcuların sakatlanması veya uzun süreli ceza alması takımı çok fazla etkiler diye düşünüyorum. Çünkü Çetinkaya’nın kadrosu Yenicami ve Kaymaklı’ya göre daha dar.

Şampiyonluğa oynayan diğer başkent takımı K.Kaymaklı’ya geldiğimizde bir yıl önceki coşkunun hala daha yakalanmamış olması ilk dikkat çeken olgudur. Taraftar takım bütünleşmesi beklenen düzeyin çok altındadır. Bu yönetimin halletmesi gereken önemli bir sorundur. Camia, taraftar, takım bütünleşmesi en kısa zamanda sağlanmalıdır. Çetinkaya’nın aksine Kaymaklı seyircisi sahaya geliyor. Geliyor ama taraftar gibi davranmıyor, benim gibi maç izliyor. Gelen taraftar organize değildir. Üç takım içerisinde kadro zenginliği bakımından en şanslı takım Kaymaklı’dır. Her alanda oynayabilecek birden fazla futbolcusu var. Bu güçlü kadronun 450 dakikadır gol yememesi de futbolcuların güven duygusunu arttırmaktadır.

Ali’nin kadro dışı kalmasından sonra kalede görev verilen genç Ufuk’un beklenenin üzerinde bir performans sergilemesi, Kaymaklı açısından büyük şanstır. Ufuk iyi bir yatırımdır diye düşünüyorum.

Savunma beşli olarak oyun şablonundaki yerini korumaktadır. Beş haftadır gol yemediklerine göre de bu kurgu başarıldır. Yalnız dörtlü zincir savunmayı eldeki kadroya göre Kaymaklı takımı çok iyi oynar diye düşünüyorum. Kalan sekiz haftada dörtlü savunmaya geçmek şu an için zor. Yalnız gelen sezon bu savunma düzenine yi hazırlıktan sonra geçilebilir. Bu sisteme geçilmelidir de çünkü oyun mekaniği içerisinde orta sahada bir oyuncu artı demektir. Çağın, Çağrı, Yasin ve Mehmet seneye iyi çalışır, zincir savunma mekaniğini özümserlerse hiç sorun yaşanmaz diye düşünüyorum.

Güçlü savunmasına karşın Kaymaklı’nın en güçlü yanı ortasahasıdır. Adal, Hamis, Coşkun, Jeffrey ve genç Bayram bütün rakiplerine orta alanda üstünlük sağlayabilir. Bu ortasahanın en önemli sorunlarından biri, zaman zaman forvetle bağlantıyı iyi kuramaması ve hücumda çoğalamayışlarıdır. Bu sorun yalnızca ortasahanın değil, aynı zamanda forvetin de sorunudur.

Kaymaklı takımı hücum silahları bakımından yine en zengin olanıdır. Yaşinses, Ertaç ve Debola böyle forvet hiç bir takımda yoktur. Biri memleketin en hızlı top taşıyan, adam eksilten, asist yapan adamı, diğeri memleketin en golcü futbolcusu. Diğeri rakip defansı dağıtmada en büyük silah. Bu kadar kaliteli elemanlara rağmen Kaymaklı’nın en sorunlu bölgesi de ne yazık ki forvet hattıdır. Şu anki formları istenen düzeyde değildir. Bu oyuncuların fiziksel ve psikolojik olarak maçlara özel olarak hazırlanması şarttır. Yönetim ve teknik heyet başarır ve bu oyuncuların verimini yüzde yetmişlere çıkarırsa K.Kaymaklı şampiyonluğun en güçlü adayı olur.

Gelelim Yenicami’ye. Oluşturduğu yönetimle kapanma noktasına gelen kulüp, üç yılda yeniden Süper Lig’e döndü. Sezon başında sergilediği performansla da spor kamuoyunun en önemli şampiyonluk adayı konumuna geldi. Ne olduysa altıncı haftadan sonra oldu. Takım bu haftadan sonra inişli çıkışlı bir görünüm çizdi. Son Cihangir maçından sonra da yönetsel ve teknik heyet bakımından kısa süreli sorun yaşadı. Sorun şimdilik çözülmiş görülse de sahada oynanacak oyun, takımın geleceğini belirleyecektir diye düşünüyorum.

Aslında Yenicami sezon başında camia ve taraftar olarak en toparlanmış takım görüntüsü verdi. Taraftar ve takım desteği bakımından Lefkoşa’nın en iyisi konumuna geldi. Yönetim, camia bütünselliği son çeyrek yüzyılın en iyi dönemini yaşadı. Bu bütünsellik bugün olmasa da ilerleyen süreçte mutlaka başarıyı getirecektir.

Futbol takımını ise genel çerçevede irdelersek liglerimizin iyi kadrolarından birinin yaratıldığını görüyoruz. Defansif anlamda doğru şablonu oynadıklarını, yalnız bu şablona göre oynanan mekaniğin yetersiz olduğuna inanıyorum. Orta sahaları defansif anlamda iyi, ofansif anlamda ise başarılı bulmuyorum. Kaliteli bir forvet olan Massa’nın ileride çok yalnız kaldığını görüyorum.

İbrahim, Neval, Erdin., Uçaner ve Okan gibi milli takım düzeyinde olan futbolcular son zamanlarda form düşüklüğü yaşıyor. Takımda kontrol dışı bir gerilimin olduğu gözle görülüyor. Bu gerilimin oluşturduğu mental yorgunluk da takımın futbolunu olumsuz yönde etkiliyor. O nedenle yönetim ve teknik heyet sabırla takımı olumsuz yönde etkileyen bu olguları ortadan kaldırmalarının yollarını bulmalıdır.

Yenicami bir de uyguladığı transfer politikasını gözden geçirmelidir. Nedeni ise devre arası yapılan bazı transferlerin takım bünyesinde uyumda sorun yaşadığı gerçeğidir.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1128 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler