1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Çetinkaya büyük avantaj kaybetti
Çetinkaya büyük avantaj kaybetti

Çetinkaya büyük avantaj kaybetti

Lider Çetinkaya kendi evinde önemli iki puan kaybetti. Oyun olarak rakibine oranla daha üstün görünse de yine de gol atma becerisi gösteremeyince sahadan berabere ayrılmak zorunda kaldı. Özellikle ilk devrede oyunun kontrolü tamamen Çetinkaya’da id

A+A-

 

 

 

Lider Çetinkaya kendi evinde önemli iki puan kaybetti. Oyun olarak rakibine oranla daha üstün görünse de yine de gol atma becerisi gösteremeyince sahadan berabere ayrılmak zorunda kaldı.

Özellikle ilk devrede oyunun kontrolü tamamen Çetinkaya’da idi. Sayısız gol pozisyonuna girmesine rağmen golü bulamadı. Golü bulamayınca ve zaman da giderek daralınca, ikinci devrede panik başladı. Paniği önlemek ve rakibine üstünlük sağlamak için Turan hocanın oyuna müdahalesi de sonuç vermedi. Bu hamleler de işe yaramayınca, önemli karşılaşmada iki puan kaybederek, rakibi kaymaklı ile arasındaki puan farkını bire düşürmüş oldu.

Düzkaya, haddini bilerek oynadı. İlk devre rakibinin ataklarını durdurmak için çok katı bir savunma sergiledi ve bana göre bunda da başarılı oldu. İkinci devre rakibinin panikleyip şuursuz ataklar geliştireceğini bildiği için kontra futbolu tercih etti. Doksan dakika boyunca pozisyon bulmamasına rağmen bu zorlu deplasmandan hiç olmasa bir puan alırım düşüncesinde çıktığı karşılaşmada hedefine ulaşmış oldu.

Her iki takım için puan ve puanlar çok önemliydi. Özellikle Kaymaklı’nın bir gün önce elde ettiği galibiyet, Çetinkaya’yı maça çıkarken strese sokmuştu. Maçın ilk devresinde bu stres pek fark edilmese de özellikle ikinci devre zamanın daralması gol noktalarında sonuç alınamaması Çetinkaya’nın gerilmesine neden oldu. Bu gerginlik ve gol noktalarındaki beceriksizlik Çetinkya’ya pahalıya mal oldu.

Düzkaya ikinci devrenin flaş takımlarından biri. Çetinkaya bu bilinçle maça başladı. Karşısında direngen ve mücadeleci bir takım bulacağını bildiği için ilk devrede rakibinin üzerinde baskı kurdu ve gol aradı. Çünkü biliyordu ki bir gol bulursa Düzkaya’nın direnci ve mücadele azmi azalacaktı ve nitekim de öyle oldu. Çetinkaya golü bulamayınca Düzkaya’nın mücadele azmi ve direnci arttı. Tabi gol noktalarında kalesinde devleşen Devrim’i de bir türlü geçemeyen Çetinkaya bu önemli karşılaşmada bir puana boyun eğmek zorunda kaldı.

Çetinkaya bu maçtan sonra çok daha stresli ve temkinli maçlar oynamak zorunda kalacak. Artık sermayesi tükendi. Umarım bundan sonra geriye kalan altı maça bu kaybedilen puanların psikolojisi yansıtmaz. Bir puanlık avantaj geriye kalan altı hafta için çok da önemli avantaj sayılmaz. En küçük hata sizi liderlikten edebilir. O yüzden geriye kalan maçların tümünü kazandığınız takdirde şampiyonsunuz.

Şampiyonluğun bu kadar çekişme içerisinde olduğu bu dönemde bir an önce federasyon şike konusunda bir karar vermelidir. Haftalar ilerledikçe stres ve rekabet önemli boyut kazanacaktır. Hiç olmazsa sezonun bitimine altı hafta kala bu konunun sonuca bağlanması gerekiyor. Herkes takım önünü görebilmesi için bu kararın sonuca bağlanması şarttır. Yoksa şampiyonluk yarışının bu kadar hassaslaştığı bir noktada bu karar geciktirilirse, sonuçlar ileride daha farklı boyutlara gelebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 726 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler