1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Cepte birleşme yakın'
Cepte birleşme yakın

'Cepte birleşme yakın'

Güney ile Kuzey’deki GSM operatörlerinin birleşmesi anlaşması yakın

A+A-

 

Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) Güney ile Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren cep telefonu (GSM) iletişim ağlarının birleştirilmesi konusundaki görüşmelerinde son aşamaya geldikleri, anlaşmanın yakın olduğunu iddia edildi.

Kathimerini gazetesi: “Mobile Telefon İletişiminde Birleşmeye Doğru – Cep Telefon Aramalarının Birleşmesi Kodu” başlıkları altında verdiği haberinde, KEVE ve KTTO’nun gerek Güney gerekse Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren GSM operatörleriyle ve ilgili makamlarla yürüttükleri görüşmelerin olumlu sonuçlandığını, birkaç hukuki unsur dışında bir sorun görünmediğini iddia etti.

Gazete, söz konusu hukuki unsurların da aşılacağına inanıldığını belirtirken Güney ile Kuzey arasında cep telefonlarıyla iletişimi öngören anlaşmanın, Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından, 11 Mayıs tarihinde bir araya gelecekleri yemek ya da sonrasındaki ilk görüşmelerinde kamuoyuna açıklanmasının öngörüldüğünü yazdı.

Elde ettiği bilgiler dayandırarak gazete, Güney ile Kuzey arasındaki mobil iletişimin sağlanmasının önündeki en büyük engel olarak görülen, Kuzey Kıbrıs’ın “bir varlık olarak tanınmasının gerçekleşmesi” unsuruna çözüm bulunduğunu iddia etti.

En büyük sorunlardan biri olarak görülen Güney Kıbrıs için “00357” ve Kuzey Kıbrıs  için de kullanılan Türkiye’ye ait “0090” uluslar arası telefon kodları sorununun, Kıbrıs sorununa bütünlüklü çözüm bulunana kadar sadece Kuzey Kıbrıs’a ilişkin olacak bir uluslar arası kod kullanılmasıyla çözüldüğünü öne süren gazete, Rum Telekomünikasyon Dairesi’ne, anlaşmanın kesinleşmesi durumunda uygulamaya geçmek için hazırlıkların yapılması talimatı verildiğini yazdı.

Haberde, mobil telefon iletişiminin hayata geçmesi durumunda sabit telefonlarla da iletişim engelinin kalkması ihtimalinin doğacağı vurgulandı. TAK

Bu haber toplam 1673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler