1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Cep'te birleşme için görüşmeler sürüyor
Cepte birleşme için görüşmeler sürüyor

'Cep'te birleşme için görüşmeler sürüyor

Kuzey ve Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren cep telefonu iletişlim ağlarının birleştirilmesi konusundaki görüşmeler sürüyor

A+A-

Kuzey ile Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren cep telefonu iletişim ağlarının birleştirilmesine ilişkin görüşmelerin sürdürüldüğü belirtildi.

Politis gazetesi “Kuzey ve Güney Cep Telefonlarının Birleştirilmesi Temasları Sürüyor- Uluslararası Roaming Görüşülüyor” başlıklı haberinde, cep telefonu ağlarının birleştirilmesi konusuna, Kuzey ve Güney cep telefonları ağları arasındaki “birlikte çalışabilirlik” konusuna ilişkin görüşmelerle geri dönüldüğünü yazdı.

Gazete beş şirket arasında görüşülen çözümün, Güney Kıbrıs’taki üç GSM operatörü ve Kuzey’deki iki GSM operatörünün “yurt dışı telekomünikasyon hub”ı (uluslararası telekomünikasyon hub) aracılığıyla birleştirilmesi yönünde olduğunu yazdı.

Bu önerinin, herkes için ilk başta çok kolay, daha teknik olduğunu ancak bunun Türk tarafınca reddedildiğini savunan gazete Türk tarafının, “buna eş zamanlı olarak beş şirket kullanıcısının, Kuzey ve Güney’de oldukları zaman, cep telefonu ağlarını diğer tarafla bağlanacağı yerel bir anlaşma içerisinde ağların birlikte çalışabilirliği” önerisini getirdiğini, bunun da bir çeşit “yerel roaming” olduğunu belirtti.

Gazete bir kaynağa dayanarak cep telefonu ağlarının birleştirilmesine ilişkin görüşmelerin ilk baştaki senaryoya, uluslararası roaming’de yapıldığı gibi, “telekomünikasyon hub” aracılığıyla bağlantı kurulması senaryosuna dönüldüğünü yazdı.

(tak)

Bu haber toplam 1337 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler