1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Cenevre’den sonra yeni süreç başlıyor...
Cenevre’den sonra yeni süreç başlıyor...

Cenevre’den sonra yeni süreç başlıyor...

Cenevre zirvesi tamamlandı. Beklentilere uygun olarak 3.üncü zirveden de takvim, hakemlik, uluslararası konferans, ya da BM Genel Sekreteri’nin masaya plan koyması gibi argümanlar çıkmadı. Bunun yerine önceki zirvelerde olduğu gibi “Ekim ayın

A+A-

 Cenevre zirvesi tamamlandı. Beklentilere uygun olarak 3.üncü zirveden de takvim, hakemlik, uluslararası konferans, ya da BM Genel Sekreteri’nin masaya plan koyması gibi argümanlar çıkmadı.

Bunun yerine önceki zirvelerde olduğu gibi “Ekim ayına kadar yoğunlaştırılmış müzakereler yapılması, bu sürede toprak dahil bütün temel konulara yoğunlaşılması ve BM’nin daha aktif rol alması” kararı çıktı.

Genel Sekreter Ekim ayı sonlarında da 4.üncü zirve için liderlere Newyork’ta  randevu verdi. Henüz tarih belli değil ama Ekim ayında olacağı kesin görünüyor.

 

SÜREÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR:

Evet Cenevre zirvesi geçen hafta bu köşede yazdığım gibi liderlerin hızlı ve etkin çalışacağına yönelik iyi dileklerle sonuçlandı.

Liderler isteseler bile bu kez seçim, ya da başka gerekçelerle süreci oyalama luksüne, sahip olamayacaklar.

Karşılıklı suçlama oyununa başvuramayacaklar.

İşlerini gereği gibi takip etme ve süreci ilerletmek için yeni ve karşı tarafın da kabul edebileceği öneriler geliştirmek durumunda kalacaklar.

Bu yeni süreç her iki lider için de gerçek bir test dönemi olacaktır.

Şimdiye kadar iki lider de kendi gerçek düşüncelerini gizleme, kamufle etme becerisini gösterdiler.

Ancak Ekim ayına kadar herkes şapkasını önüne koyarak çalışacaktır. Bilindiği gibi bu süre 3-3.5 ay, pratikte Kıbrıs’ta Ağustos ayını tatil ayı kabul ederseniz 2-2.5 aydır.

Bu kısa dönemde BM liderlerden gerçek bir ilerleme beklemektedir.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon dünkü ortak açıklamada buna da vurgu yaptı. Özellikle bunun altını çizdi. Ban “liderlerde küçük ayrıntılar üzerinde değil nihai hedef üzerinde yoğunlaşmalarını” istediğine işaret etti.

Ban açıklamada yeni süreçte BM’nin daha fazla rol almasını istediğini ve liderlerin de bu önerisini kabul ettiklerini söyledi.

Yani yeni süreçte BM daha etkin rol oynayacak. Downer şimdi olduğu gibi izleyici değil, yönlendirici ve belki de yakınlaştırıcı önerilerle süreci ilerletmeye çalışacak.

Ocak zirvesinden sonraki süreçte liderlerin çalışmalarına devam ettiklerini ama çok az ilerleme kaydedildiğini söyleyen Ban bu durumdan şikayetçi oldu. Ban yeni süreçte “iki liderin Birleşik Kıbrıs’ı oluşturmak için detaylar üzerinde anlaşmaya varmayı taahhüt ettiklerine” işaret etti.

Açıkçası Cenevre zirvesi geçen hafta bu köşede belirttiğim gibi zirve sonrasını işaret ediyor.

TOPRAK DA KONUŞULACAK:

Yeni sürece ilk açılım Türk tarafından geldi. Bugüne kadar “mülkiyet başlığı ile toprağı beraber görüşürüm” diyen Rum tarafına, Türk tarafı “bunlar iki ayrı başlıktır asla birleştirilemez, mülkiyet halledilmeden toprağı konuşmayız” diyordu.

Dünkü zirvede ise yapması gerekeni yaptı ve bu görüşünden vazgeçti. “Harita olmadan global düzeyde toprağı görüşebiliriz” dedi.

Bu açılım mülkiyet tıkanıklığını açabilecek anahtardır. Elbette Eroğlu’nun “bir çakıl taşı vermem, bir karış toprak vermem” noktasından toprak tavizini konuşmaya başlaması sürecin ilerletilmesi için önemli bir açılımdır.

Bunun önümüzdeki günlerde nasıl şekilleneceğini göreceğiz.

***

Cenevre zirvesi bitti.

Yeni süreç daha zorlu geçecek.

Buna bütün taraflar hazırlıklı olmalıdır.

Özellikle halklar, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar izleyici localarından aşağıya inerek sürece katılmalıdır.

Sivil toplum örgütleri, sendikalar ve siyasi partilere bu süreçte çok ihtiyaç olacaktır.

Bilelim ki çözüm karşıtları devrede olacak.

Biz de devrede olmalıyız.

BM Genel Sekreteri ortak açıklamada liderlere bu yönde de çağrı yapıyor. Ban bu konuda iki taraftaki halkın da yorulduğunu söyledi ve liderlerin kendi halklarına çözüm umudunu ve heyecanı yeniden tesis etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak Ban Ekim sonrasında yeterli ilerleme olduğu taktirde son noktayı koymak üzere “uluslararası konferans” toplayabileceğine de işaret etti.

Yeni süreç şimdiden hayırlı olsun...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler