1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'CENAZE' POLEMİĞİ
CENAZE  POLEMİĞİ

'CENAZE' POLEMİĞİ

Birinci Cumhurbaşkanı Denktaş’ın cenazesi ile ilgili 1.8 milyon TL’lik fatura basına düştü, tartışma alevlendi… Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, konuyu basında tartışan Maliye Bakanı Ersin Tatar ve LTB Başkanı Cem

A+A-

 

 

Birinci Cumhurbaşkanı Denktaş’ın cenazesi ile ilgili 1.8 milyon TL’lik fatura basına düştü, tartışma alevlendi…  Denktaş’ın oğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, konuyu basında tartışan Maliye Bakanı Ersin Tatar ve LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na ateş püskürdü:  “Allah ne cezaları varsa versin”

 

Ocak ayında vefat eden Denktaş'ın cenazesinde, belediye aracılığıyla iş yapan bir grup esnafın gönderdiği aşırı yüksek faturalara soruşturma başlattığını doğrulayan Maliye Bakanı Tatar, “İstismar var” dedi…

 

Cenaze ile ilgili çalışmaların oluşturulan komisyonca yürütüldüğünü ifade eden LTB BaşkanI Bulutoğluları, üzerinden aylar geçmesine karşın Maliye Bakanı Tatar’ın iş yapan şirketlere paralarını ödemediğini söyledi, ‘Belediye ile ilgisi olmadığını’ kaydetti.

 

Maliye Bakanı Tatar ile LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın ‘Birbirleriyle uğraşacaklar diye’ böyle bir olayı kamuoyuna taşımalarının ‘mide bulandırıcı’ olduğunu ifade eden Denktaş’ın oğlu, Serdar Denktaş ise, iki isme ateş püskürdü…

 


HÜRRİYET Gazetesi’nde yayınlanan haber şöyleydi:

4 ay önce ortaya çıktı

 

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Denktaş'ın cenazesindeki fatura yolsuzluğu Lefkoşa Türk Belediyesi'nin 4 ay önce faturaları toplu halde Maliye Bakanlığı'na göndermesiyle ortaya çıktı.

Cenazenin organizasyonunu hükümet ve protokol yetkililerinden oluşan özel bir komisyon yürütmüş, yapılacak işleri bu komisyon belirlemişti.

 

FAHİŞ FİYATA MALZEME

Habere göre, yapılan iş ve satılan malzemelere fahiş fiyat uygulanması, özel komitenin belediyeye yaptırdığı küçük işlerde yaşandı.

Belediye üzerinden gelen faturalarda bir günlüğüne mezarlık çevresinin temizliğine 70 bin lira, yapay çime 250 bin lira, kurdelaya da 18 bin lira istendi. Faturaları gören Maliye Bakanı Ersin Tatar, hemen soruşturma başlattı. Belediye, Lefkoşa içinde panolara konulan ilanlar için ise, bir günlüğüne 300 bin lira istedi.

 

BAŞBAKANLIK DEVREDE

Küçük iş ve malzemelerden oluşan 1.8 milyon liralık faturaların ödenmemesi emrini veren Tatar, ne kadar malzeme kullanıldığı ve ne tür işler yapıldığının belirlenerek, piyasa fiyatlarının çıkartılması talimatı verdi. Maliyenin ön tespitlerinde, kullanılan malzemelerin çok abartıldığı ve fahiş fiyatların fatura edildiği sonucuna varıldı. Konuyu öğrenen Başbakan İrsen Küçük de Maliye'nin soruşturmasının ardından Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun devreye girmesi talimatı verdi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler