1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Cemal Bulutoğulları’na çağrımızdır: Onurlu bir siyasetçi gibi istifa edin!
Cemal Bulutoğulları’na çağrımızdır: Onurlu bir siyasetçi gibi istifa edin!

Cemal Bulutoğulları’na çağrımızdır: Onurlu bir siyasetçi gibi istifa edin!

Feminist Atölye: Lefkoşa Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğulları yaptığı partizanca istihdamlar sonucunda Lefkoşa Türk Belediyesi’nin iflas durumuna getirdi

A+A-

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

 

 

Lefkoşa Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğulları yaptığı partizanca istihdamlar sonucunda Lefkoşa Türk Belediyesi’nin iflas durumuna getirdi. Hiçbir plan-program yapmadan Belediye bütçesini kendisinin ve bağlı bulunduğu Ulusal Birlik Partisi’nin siyasi ihtiraslarına göre çarçur eden Cemal Bulutoğulları,  Belediye Meclis üyelerinin bugüne dek yaptığı tüm uyarılara kulağını tıkadığı gibi aylardır maaşları, ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımları ödenmeyen belediye çalışanlarının isyanlarını da görmezden gelmekte ısrar ediyor. Emeklerinin karşılığını alamayan belediye çalışanları aileleri ile birlikte oldukça zor koşullarda yaşamlarını devam ettirme mücadelesi verirken, vergilerini zamanında ödeyen Lefkoşa halkı da mağdur edilmeye devam ediyor. Cemal Bulutoğulları onurlu bir siyasetçinin yapması gereken şeyi, yani istifa edip gitmeyi reddediyor ve “ben yaptım oldu” mantığı ile Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içine girdiği çıkmazı artırmaya devam ediyor.

Cemal Bulutoğulları’nın bu vurdumduymaz tavrına karşılık geçtiğimiz hafta, 25 Haziran 2012 pazartesi günü, belediye emekçisi kadınlar ve aileleri “AYAKLANIYORUZ!” çağrısı ile bir eylem gerçekleştirdi. Feminist Atölye olarak bizlerin de destek verdiği bu eylemde kadınlar “ Biz evimize aş, ekmek, çocuğumuza süt alamıyoruz. Bizler LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ ÇALIŞANI KADIN, EŞ, KIZ KARDEŞ VE TÜM KADINLAR OLARAK, BU DÜZENİ BİZLERE LAYIK GÖREN TÜM YETKİLİLERE TEPKİMİZİ GÖSTERMEK İÇİN SOKAKTA OLACAĞIZ. LEFKOŞA HALKI BELEDİYENE SAHİP ÇIK. BELEDİYEYİ BATIRANLARA İSYANIMIZDIR. Artık yeter, sessiz kalmayacağız!” diyerek boş tencerelerle LTB Başkanı Cemal Bulutoğulları’nı ve UBP hükümetini protesto etti.

Feminist Atölye olarak, belediye emekçilerinin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtirken, LTB Başkanına yaptığımız çağrıyı yinelemekte fayda görüyoruz: Sayın Cemal Bulutoğulları, lütfen artık yarattığınız kaosun sorumluluğunu alın ve onurlu bir siyasetçi gibi istifa edip gitmeyi becerin!

 

Wangari Maathai

Nobel Barış Ödülü almış ilk Afrikalı kadın Wangari Maathai, Unbowed (TeslimOlmayan) isimli otobiyografisinde anavatanı Kenya’da başlatmış olduğu Green Belt Movement’i (Yeşil Kemer Hareketi) anlatıyor. 1977 yılında Ulusal Kadın Meclisi’nin katkılarıyla başlayan ve merkezinde kadınların olduğu bu hareket önce Kenya’nın kırsal alanlarında yaygınken, zaman içinde komşu ülkelerin ve Birleşmiş Milletlerin de desteğini kazanarak Maathai’yi ekofeminist hareketin uluslararası bir lideri yapmıştır. Bu hareket sayesinde 40 milyondan fazla ağaç dikilmiş ve 300,000’den fazla kadın ormancılık, arıcılık gibi alanlarda eğitim görerek hem çevre aktivizmi ve demokrasisinin aktif üyeleri olup, hem de ekonomik bağımsızlıklarını kazanmıştır.  Kenya’nın Kikuyu etnik grubundan gelen Maathai, sadece çevre değil,  cinsiyete ve etnik kimliğe dayalı sorunları da konu alan bir feminist bakış açısıyla hareket etmiştir. Hareketin uluslararası olma özelliği Wangari Maathai ismini Transnasyonel Feminist hareketin başarılı bir temsilcisi olarak tarihe yazmıştır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler