1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇEK İLE GİDİNCE KABUL ETTİLER'
ÇEK İLE GİDİNCE KABUL ETTİLER

'ÇEK İLE GİDİNCE KABUL ETTİLER'

Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye Kadınlar Ligi’nde mücadele eden tek takımı olan Akdeniz-Nurçelik sponsoru Pegasus KIBRIS-Cyprus X/P Direktörü Zeki Ziya, Akdeniz-Nurçelik Antrenörü Serhat Deniz ve yönetici İlkay Aslım ile YENİDÜZEN’e yaptığı açık

A+A-

 

 

 

Türkiye Kadınlar Ligi’nde mücadele eden Akdeniz-Nurçelik’in sponsoru Pegasus KIBRIS-Cyprus X/P Direktörü Zeki Ziya, futbolcuların sırf Akdeniz-Nurçelik takımında oynadıkları için Girne Amerikan Üniversitesi tarafından burslarının kesildiğini, sporcuların borçları olmamasına karşın kendilerine borç çıkarıldığını ve ilk başta kendilerinin muhatap kabul edilmediğini, 21 bin TL’lik çek ile gittikleri zaman ise, GAÜ’nün ödemeyi kabul ettiğini iddia etti

 

Necmi BELGE

 

Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye Kadınlar Ligi’nde mücadele eden tek takımı olan Akdeniz-Nurçelik sponsoru Pegasus KIBRIS-Cyprus X/P Direktörü Zeki Ziya, Akdeniz-Nurçelik Antrenörü Serhat Deniz ve yönetici İlkay Aslım ile YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamalarda, futbolcuların sırf Akdeniz-Nurçelik takımında oynadıkları için, kendi söylemiyle Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yönetimin bu futbolcuların burslarının kesilmesi sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

 

SUÇLARI KKTC’Yİ YURT DIŞINDA TEMSİL ETMEK

 

GAÜ yönetiminin, bu okulda öğrenim gören Dilek Özbiler, Zehra Borazancı, Şefika Evlat ile Şükran Aksu’nun burslarını bu sporcuların Akdeniz-Nurçelik’te futbol oynadıkları için kesmekle tehdit ettiklerini ve sınav günü okula giden çocukları sınava almadıklarını belirtti.

Bunun üzerine olaya müdahale ettiklerini, kızların borcu olmamasına rağmen gerek kızların, gerekse kendisinin bu borcun miktarını yazılı olarak GAÜ yönetiminden talep ettikleri halde ne kendilerine, ne de kızlara yazılı bir bildirim yapmaktan kaçındıklarını iddia etti. Bunun, tamamen keyfi bir davranış olduğunu ve kızların burslarının keyfi bir şekilde kesildiğini ve sınava giremeyeceklerinin sözlü olarak söylendiğini dile getiren Zeki Ziya, öğrencilerin yasal haklarının mahfuz kalmak kaydıyla, talep edilen paranın miktarının bildirilmesini istediklerini söyledi.

Kendilerine yanıt verilmemesinin gerekçesinde,  GAÜ yönetiminin Akdeniz-Nurçelik’in sponsoru olan Pegasus Kıbrıs/Cyprus X/P Travel’ı muhatap kabul etmemesi olduğunu, ancak öğrenci futbolculara da yazılı yanıt vermekten kaçınıldığını belirtti.

Böyle bir taleplerindeki amacın, futbolcuların mağdur olmasını engelleyip, sınava girmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Zeki Ziya, ancak üniversitenin tercih ettiği yolun kendilerini muhatap kabul etmemek olduğunu, kendilerinin hemen ödeme yapmak niyetinde oldukları halde, GAÜ yönetiminin kendilerine hiçbir rakam bildirmekten kaçındığını iddia etti.

 

ÜMMÜHAN’I İŞTEN DURDURDULAR

 

Zeki Ziya, GAÜ yönetiminin bu bursları kesmekle kalmayıp, GAÜ de öğretmenlik yapan sporcuları Ümmühan Bektaş’ı da işte durdurduklarını açıkladı.

 

21 BİN TL’LİK ÇEK İLE GİDİNCE MUHATAP KABUL ETTİLER

 

Bu gelişmelerin ardından, kendileriyle hiçbir anlaşmaya yanaşmayan GAÜ yönetiminin, kendilerinin çek ile birlikte okula gitmeleri sonrasında kızların sınava girmeleri için ödenmesi gereken 21 bin TL’lik çeki hemen kabul ettiklerini açıkladı.

Zeki Ziya devamla, bu uygulamanın kendi söylemiyle görüntüde köşe başı yankesiciliği olduğunu iddia ederken, GAÜ’nün özerklik maskesi altında hiçbir makam tanımadan yapılan keyfi bir uygulama olduğunu savundu.

 

BUGÜN AKDENİZ’E, YARIN BAŞKASINA

 

Özerkliğin GAÜ tarafından istismar edildiğini iddia eden Zeki Ziya bugün Akdeniz-Nurçelik sporcularının yaşadığı travmanın bir benzerinin diğer öğrencilere de uygulanamayacağının bir garantisi olmadığını belirterek, “Bugün Akdeniz’e, yarın bir başkasına” diye özetledi.

Bu konuların şikayet için gidilen Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YÖDAK gibi makamlardan, “üniversitelerinin özerkliği var” gerekçesiyle geri çevrildiğinin altını çizen Zeki Ziya, bu durumun kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

Zeki Ziya son olarak, bu futbolculara yapılan bu haksızlığın ve oyunların, sırf bu futbolcuların Akdeniz-Nurçelik’te oynadıkları için olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 594 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler