1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇED RAPORUNDAN OLUMSUZ GÖRÜŞLER ÇIKARIDI'
ÇED RAPORUNDAN OLUMSUZ GÖRÜŞLER ÇIKARIDI

'ÇED RAPORUNDAN OLUMSUZ GÖRÜŞLER ÇIKARIDI'

YEMAD, petrol dolum ve depolama tesisiyle ilgili hazırlanan ÇED raporlarında, akademisyenlerden alınan olumsuz görüşlerin yer almamasının düşündürücü olduğunu kaydetti

A+A-

 

 

 

Yeşil Mağusa Derneği (YEMAD), Yedikonuk bölgesinde yapılması planlanan petrol dolum ve depolama tesisiyle ilgili hazırlanan ÇED raporlarında, akademisyenlerden alınan olumsuz görüşlerin yer almamasının düşündürücü olduğunu kaydetti.

YEMAD Başkanı Dr. Umut Altunç imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

“Bilindiği gibi Yedikonuk bölgesinde yapılması planlanan Petrol Dolum ve Depolama tesisi bir süredir ülke gündemini meşgul etmektedir.

 

Yeşil Mağusa Derneği olarak cevre ve halk sağlığı alanındaki hassasiyetimiz nedeniyle konuyu yakından takip etmekteyiz.

 

Kuzey Kıbrıs'a yapılacak böyle bir yatırımın günümüz ekonomik ihtiyaçların değil, yüzlerce yıl içinde ortaya çıkacak ekolojik sorunlar ve olumsuz halk sağlığı etkilerinin göz önüne alınarak değerlendirilmesi gereklidir.

 

Dünya'nın doğal yaşama döndüğü bir dönemde bunun en güzel örneğinin sergilendiği doğa harikası bir bölgede bu tür bir yatırımın yeterince değerlendirme yapılmadan onaylanması bizden sonraki nesillere ihanet olacaktır.

 

Hazırlanan CED raporlarında akademisyenlerden alınan olumsuz görüşlerin yer almaması düşündürücüdür.

 

Yeşil Mağusa Derneği olarak bizlerden sonraki nesilleri etkileyecek bu ve benzeri kararların akademik çalışmalar ile değerlendirilmesi ve geniş tabanlı uzlaşılar ile karara bağlanması görüşünde olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 797 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler