1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CEBELİTARIK’A İSPANYOL ENGELİ
CEBELİTARIK’A İSPANYOL ENGELİ

CEBELİTARIK’A İSPANYOL ENGELİ

Cebelitarık’ın geçtiğimiz Pazartesi UEFA tarafından geçici üye kabul edilmesi, tam üyeliğinin 2013 mayıs ayında görüşülecek olması İspanya’da yankı uyandırdı.

A+A-

 

 

 

YENİDÜZEN Spor Servisi

 

Geçtiğimiz Pazartesi UEFA’nın St. Petersburg’ta düzenlenen yönetim kurulu toplantısında Cebelitarık Futbol Birliği’nin geçici üye olarak kabul edilmesine, tam üyeliğinin 2013 Mayıs tarihinde Londra’da gerçekleşecek UEFA Olağan Kongresi’nde masaya yatırılmasına karar verilmişti.

 

“ORGANİZASYONLAR İÇİN YETERLİ DEĞİL”

İspanya topraklarında yer alan ve Avrupa ile Afrika kıtasını birbirine bağlayan Cebelitarık’ın tam üyeliği büyük yankı uyandırırken, İspanya Spor Bakanı Jose Ignacıo Wert, tam üyeliğin gerçekleşmemesi için her türlü yasal yola başvuracaklarını açıkladı.

Ayrıca kültür ve eğitimden de sorumlu Bakan Wert, Cebelitarık’ın geçici üyeliğinin UEFA organizasyonlarında yer almak için yeterli olmadığını, kendilerinin tam üyelik hususunu engellemek için çalışmalar yapacaklarını açıkladı.

 

“BÜTÜN YASAL YOLLARI DENEYECEĞİZ”

Telemadrid televizyonuna açıklamalarda bulunan Wert, “Geçici üyeliğin tam üyelik olmayacağı konusunda iyimseriz” açıklamasında bulunurken, bütün yasal yolları deneyeceklerini söyledi.

Büyük Britanya’nın bir sömürgesi olan ancak İspanya topraklarında yer alan Cebelitarık’ın daha önce UEFA ve FIFA’ya üyelikleri İspanya Futbol Federasyonu tarafından engellenmişti. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) Cebelitarık’ın üyeliğinin düşünülmesi gerektiğini belirtmesi sonrası UEFA son yönetim kurulu toplantısında geçici üyelik verme kararı almıştı.

 

“ARTIK ENGEL YOK”

Cebelitarık bölge hükümeti yaşanan gelişmeler sonrası yaptığı açıklamalarda “Spor ile siyasetin karıştırılmaması gerek” diye konuşurken, “Üyeliğimiz için artık engel yok. UEFA’nın 54’üncü üyesi olacağız” açıklamalarında bulundu.

 

 

 

Bu haber toplam 415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler