1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU'NDAN 'MEKTUP' AÇIKLAMASI
ÇAVUŞOĞLUNDAN MEKTUP AÇIKLAMASI

ÇAVUŞOĞLU'NDAN 'MEKTUP' AÇIKLAMASI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, isteyen her öğrencinin Türkiye’deki üniversitelerde de yüksek öğrenim görebilmesi gerektiğini ve bunun için uğraştıklarını söyledi. Çavuşoğlu, “Popülizm yapılıyor ve kimse buna dokunmak iste

A+A-

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, isteyen her öğrencinin Türkiye’deki üniversitelerde de yüksek öğrenim görebilmesi gerektiğini ve bunun için uğraştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “Popülizm yapılıyor ve kimse buna dokunmak istemiyor. Belediyeler küçüldükçe alt yapı gitmiyor ve çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor” diyerek, belediye sayısının azalması, hatta yarıya düşmesi gerektiğini de vurguladı.

Çavuşoğlu, “Bizim bu mektubu Türkiye’ye yazmamızın sebebi GCE A Level sınav sistemi ile yetişen Kıbrıslı Türk öğrencilerimize Anavatan’daki üniversitelerimizin yolunu açmaktı. Hatta 25-03-2011 tarihli yazdığım ilk mektupta devlet okullarında 64, özel okullarda 38 ve Rum kesiminde 19 öğrencinin bu sistem ile yetiştiğini; toplam 121 öğrencimizin GCE sonuçlarıyla Anavatan Türkiye’deki üniversitelere kabul edilmesi halinde bu yavrularımızın bilhassa Rum kesiminde hazırlanan öğrencilerimizin yönlerini Anavatanımıza, Türkiye’ye çevireceğini söyledim. Şu anda ise maalesef mektubun tamamını okumayan ve işine geldiği gibi bir cümleyi kendine göre yorumlayan bazıları bu önemli projeye ve buna emek edenlere, hatta bunu destekleyen ve bu kapıları açan Anavatan Türkiye’ye hakaret etmektedirler” dedi.

 “YURT DIŞINDA OKUMALARINA KARŞI DEĞİLİM”

Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türk çocukların yurt dışında okumalarına asla karşı olmadığını, bunun bir tercih olduğunu ancak devlet olarak ve devlet adamlığı gereği kendilerinin de Türkiye kapısını tercih olarak Kıbrıslı Türk çocuklara sunmaları gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Kendi ailemden de yurt dışında okuyan çocuklarımız var. Buna asla karşı değilim ancak bu bir tercih meselesidir. Neden bu tercihler için biz anavatanımız Türkiye’nin üniversitelerini de sunmayalım? Bunun nesi yanlış?” diye sordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler