1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU'NA TEPKİ BÜYÜYOR
ÇAVUŞOĞLUNA TEPKİ BÜYÜYOR

ÇAVUŞOĞLU'NA TEPKİ BÜYÜYOR

Çavuşoğlu’nun mektubuna yüklendiler: “Nazi subayı gibi” TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Meclis’te GCE A Level tartışmalarına değinerek, dönemin Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun TC Milli Eğitim Bakanı Nimet Çub

A+A-


Çavuşoğlu’nun mektubuna yüklendiler:

“Nazi subayı gibi”TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Meclis’te GCE A Level tartışmalarına değinerek, dönemin Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun TC Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya yolladığı KKTC öğrencilerinin Türkiye’deki üniversitelere kabulüyle ilgili mektubu okudu.
YÖK’ün “Sadece KKTC liselerinden mezun olan öğrenciler başvurabilecek” kararının, Çavuşoğlu’nun bu mektubundan sonra alındığını anlatan Çakıcı, Çavuşoğlu’nun söz konusu mektupta, Türkiye dışında okuyan gençlerin düşünce ve bakış açılarının değiştiği yönünde ifadeler bulunduğunu savundu. Çakıcı, “KKTC’deki birçok siyasinin çocuğu da İngiltere’de okuyor. Yurt dışında okuyan çocuklar daha milliyetçidir” dedi.
Çakıcı, bakanın söz konusu mektuptaki ifadelerinin “ırkçılık ve ayrımcılık” çağrıştırdığını belirterek “Sanki Nazi subayı yazdı” yorumunda bulundu.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, KKTC’deki kolej uygulaması ve GCE sınavlarının çok eskiye dayandığını ancak bugüne kadar kimsenin Türkiye’deki üniversitelerin GCE alan öğrencilere açılması için girişimde bulunmadığını söyledi.
Bu mantıkla hazırlayıp yolladığı mektupta, bu imkanın sağlanması halinde Güney Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerin de kazandırılmasının amaçlandığını kaydeden Çavuşoğlu, yurt dışında okuyanlara dahi sahip çıkmaya çalışan UBP hükümetinin “ötekileştirme” ve “kendi coğrafyasındaki çocukları dışlama” gibi bir vizyonu olmadığını öne sürdü.
Çavuşoğlu’nun konuşması sırasında Çakıcı, oturduğu yerde sesini yükselterek, “Mektuptan sonra Güney Kıbrıs’ta okuyan çocuklara Türkiye’deki üniversitelerin kapısı kapandı. Bunu nasıl düzelteceksiniz?” sorusunu sordu. Bunun üzerine “Akademide şov dersi de var mı?” sorusunu soran Çavuşoğlu’na Çakıcı “Şov dersi var ama kötek dersi de var” yanıtını verdi.
Ömer Kalyoncu da, Çavuşoğlu’na “Çok güzel bir girişim yaptığınızı anlatıyorsunuz, madem bu kadar iyi niyetli ve güzel bir girişimdi, bu mektubu niye siz açıklamadınız da basına sızınca öğrendik” diye sordu.


Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler