1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU'NA HUKUKÇULARDAN YANIT
ÇAVUŞOĞLUNA HUKUKÇULARDAN YANIT

ÇAVUŞOĞLU'NA HUKUKÇULARDAN YANIT

Kıbrıslı Türklerin, adanın güneyinde eğitim görmesini “Anayasa’ya aykırı” olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Çavuşoğlu’na hukukçulardan yanıt: “EĞİTİMDE TERCİH, İNSAN HAKKI” Osman KALFAOĞLU İçişleri ve Yerel Yön

A+A-

 

 

Kıbrıslı Türklerin, adanın güneyinde eğitim görmesini “Anayasa’ya aykırı” olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Çavuşoğlu’na hukukçulardan yanıt:

“EĞİTİMDE TERCİH, İNSAN HAKKI”

 

Osman KALFAOĞLU

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun hafta başında Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, güneyde eğitim almanın anayasaya aykırı olduğunu söylemesi hukuk ve insan hakları açısından yanlış bulundu. 

 

Avukat Levent Kızılduman, Güney Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerin güneyde eğitim görmesinin anayasaya aykırı olduğunu iddia etmenin tamamıyla hukuk dışı bir yorum olduğunu söylerken, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı Başkanı Emine Çolak, eğitimde tercih hakkının kısıtlanmasının hem anayasaya hem de insan haklarına aykırı olduğunu söyledi. 

 

Güney’deki İngiliz Okulu’nun Yönetim Kurulu Üyesi ve BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Nazım Çavuşoğlu’nun güneyde eğitim görmenin anayasa’ya aykırı olduğu şeklindeki açıklamasının hukuk dışı olduğunu ve anayasanın “Eşitlik” ile ilgili olan 8. maddesine aykırı olduğunu söyledi.

 

ÇAVUŞOĞLU: “HEM TANIMIYORUZ HEM DENETLEYEMİYORUZ”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türklerin güneydeki orta eğitim kurumlarında eğitim almalarının, çocukların 15 yaşına kadar olan zorunlu eğitimi alıp almadıklarını denetleyemedikleri için Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, “Güney Kıbrıs tanımadığımız bir ülke. Dolayısıyla oradaki eğitim kurumlarında okuyan çocuklarımız ile ilgili denetim raporlarını göremiyoruz. Okula devam edip etmediğini göremiyoruz. Bu yüzden Anayasamız aykırıdır” şeklinde konuştu. Eğitim ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise çocukların güneyde okumalarının zorunlu eğitim yasası açısından oradaki okulları denetleyemedikleri için Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade etti. Dürüst, “Türkiye veya İngiltere’de eğitim gören Kıbrıslı Türkler var. Oradaki okulları denetleyebiliyor musunuz?” sorusuna karşılık, “hayır, onları da denetleyemiyoruz” dedi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

Bu haber toplam 1565 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler