1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU'NA GÖRE MANİPÜLASYON VAR
ÇAVUŞOĞLUNA GÖRE MANİPÜLASYON VAR

ÇAVUŞOĞLU'NA GÖRE MANİPÜLASYON VAR

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, dönemin TC Eğitim Bakanı Nimet Çubukçuya GCE AL konusu ile ilgili gönderdiği mektupları basınla paylaştı İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde Türkiy

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, dönemin TC Eğitim Bakanı Nimet Çubukçuya GCE AL konusu ile ilgili gönderdiği mektupları basınla paylaştı

  

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Eğitim Bakanlığı yaptığı dönemde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya yazdığı, Kıbrıslı Türk öğrencilerin de GCE AL sınav sistemi ile Türkiye’deki üniversitelerde eğitim alabilme hakkını sağlayan mektuba ilişkin yazdıklarının sorumsuz kişilerce manipüle edildiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında, bir süreden beridir ülkede inandırıcılığını yitirmiş bazı siyasetçiler ve gazetecilerin kendilerine reyting yapmak için şahsına ve icraatlarına yönelik başlattıkları karalama kampanyasının boş çıkacağına da dikkat çekti.

Çavuşoğlu açıklamasında, GCE  AL sistemi ile KKTC’de eğitim alan öğrencilerimize, Türkiye Cumhuriyeti kapılarını açma mantığı ile uğraş verdiklerini ancak söz konusu iddialarda bulunanların düşünce yapısının, bu mantıkla kesinlikle örtüşmediğini vurguladı.

 

“GÜNEYDE OKUYAN ÖĞRENCİLERE KARŞI TAVIR YOK”

Çavuşoğlu, “Açıklamamın ekinde de yer alan belgelerde görüleceği gibi, amacımız Kıbrıs Türk çocuklarını Güney Kıbrıs’a veya 3.ülkelere muhtaç etmemeye yöneliktir. Geçmişte yazdıklarımızın da, tüm kelimeleri ile arkasındayız. Eğitim Bakanlığı yaptığım dönemde, TC Eğitim Bakanı Sn. Nimet Çubukcu’ya yazmış olduğum mektubun hiç bir yerinde (zorlama yorumla dahi olsa) Güney Kıbrıs’ta okumayı tercih eden öğrencilerimize karşı bir tavrımızın olmadığı apaçık bir gerçektir. Şimdi soruyorum, ülkemizin geleceği açısından son derece önemli olan bu konuyu birileri, karalamak için mi böylesi yanlış bir haber yapıyor? veya birileri tarafından bu haberler bilinçli bir şekilde mi yaptırılıyor? yoksa okuduklarını anlamadıkları için mi art niyetle yaklaşıyorlar? Lütfen çıksınlar ve parmaklarının arkasına saklanmadan bu sorulara yanıt versinler! Bu soruların cevabını sadece ben değil tüm kamuoyu beklemektedir...” dedi.

 

İKİ MEKTUP ARASINDAKİ TON FARKI

Çavuşoğlu’nun, Nimet Çubukçu’ya gönderdiği ilk mektup dün yerel basında yer alırken, içerisinde Kıbrıslı Türklerin üçüncü ülkelerde eğitim görme konusunda olumsuz düşünceler yer alırken, GCE AL notları ile ilgili yabancı öğrencilere tanınan hakkın “aynı şekilde KKTC uyruklu olup lise öğreniminin tamamını KKTC tamamlayıp lise mezunu olan” öğrencilere tamamlamasını talep ediyor.  23 Mart 2011 tarihli ikinci mektupta ise Çavuşoğlu, GCE AL sınavlarıyla ilgili Çubukçu’ya da daha detaylı bilgi verirken, GCE AL sınavlarında söz konusu yıl başarılı olabilecek öğrenci sayısını da “Devlet okulları: 64, Özel Okullar: 38, Rum Kesimi (The English School): 19” olarak iletiyor. Mektubun sonunda ise, “üniversiteye kabul imkanı sağlanması halinde bu yavrularımız, bilhassa Rum kesiminde hazırlanan öğrencilerimiz yönlerini Anavatan Türkiye’ye çevirecektir” deniliyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler