1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Çavuşoğlu: “KKTC, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İngiltere ile gayri resmi görüşüyoruz”
Çavuşoğlu: “KKTC, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İngiltere ile gayri resmi görüşüyoruz”

Çavuşoğlu: “KKTC, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İngiltere ile gayri resmi görüşüyoruz”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İstediğimiz tek şey var; Rum tarafı, Yunanistan, AB, herkesin kabul ettiği Kıbrıs Türkleri'nin haklarının garanti altına alınması. Çok mu şey istiyoruz?" dedi.

A+A-

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İstediğimiz tek şey var; Rum tarafı, Yunanistan, AB, herkesin kabul ettiği Kıbrıs Türkleri'nin haklarının garanti altına alınması. Çok mu şey istiyoruz?" dedi. Akdeniz Parlamenterler Asamblesinin (AKDENİZ-PA) nüfus hareketleri ile güvenlik konusundaki toplantısı, TBMM Tören Salonu'nda gerçekleşti.

Kıbrıs konusunda konuşan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"İki tarafın siyasi eşitliğine dayanmayan çözüm kalıcı olmaz. Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alan çözüm için çaba sarf ediyoruz. Neyi müzakere edeceğimizi Rum kesimi ve KKTC ile Yunanistan ve İngiltere ile gayri resmi görüşüyoruz. Akdeniz, Kıbrıs etrafında doğal kaynakların paylaşılması konusu en önemli konulardan bir tanesidir. Kıbrıs etrafında ve Akdeniz'deki doğal kaynakları birbirimizi ayrıştırıcı unsurlar olarak görmek istemiyoruz. İstediğimiz tek şey var; Rum tarafı, Yunanistan, AB herkesin kabul ettiği Kıbrıs Türkleri'nin haklarının garanti altına alınması. Çok mu şey istiyoruz? Paylaşmayı öğreneceğiz. O zaman siyasi çözüm de gelir, zenginliklerin paylaşılması konusunda sorun yaşanmaz. Örgütler arasında ayrım yaparsak terörle mücadele edemeyiz. İdeolojisine, amacına bakarak mücadele verdiğimiz zaman terörle mücadele edemeyiz."

Bu haber toplam 1698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler