1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çavuşoğlu: “İhtiraslarına yenik düştü”
Çavuşoğlu: “İhtiraslarına yenik düştü”

Çavuşoğlu: “İhtiraslarına yenik düştü”

UBP Milletvekili Çavuşoğlu, Özgürgün’ü eleştirdi

A+A-

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 31 Ekim’de yapılacak kurultayında genel başkan adayı olacağını açıklayan İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, üye listelerindeki rahatsızlığı dile getirerek, Kıbrıs Türk siyasetinde sürekli değişiklikler ve değişimler yaşandığını ve bu değişimlerin, tüm partilerde olduğu gibi UBP’de de demokrasinin ve adaletin hâkim olduğu bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu yaptığı yazılı açıklamada, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün anti demokratik, şeffaf olmayan uygulamalara imza attığını ileri sürerek, “ihtiraslarına yenik düşmekle” suçladı.

UBP’nin ilk kez bir kurultayda bu kadar büyük yara aldığını iddia eden Çavuşoğlu, MYK’nın etkisiz hale getirilerek, Parti Meclisi’nin de yetkilerini kullanamaması için toplantıya çağrılmadığını savundu.

Üyelikler yazılırken örgütlerden merkeze doğru bir akışın olması gerekirken, yandaş görülmeyenlerin saf dışı bırakıldığını söyleyen Çavuşoğlu, üyeliklerin birçoğunun da merkezde yazıldığına vurgu yaptı.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“UBP’de üye yazımı tartışmaları başlayalı büyük bir gerginlik yaşanmaktadır ve defalarca uzlaşı çağrısı yapılmasına rağmen, adalete ve demokrasiye hizmet etmeyen yaklaşımlar herkes tarafından ibretle ve şaşkınlıkla izlenmektedir. Bu duruma dur diyebilecek olan parti meclisi, süreç başlayalı toplatılmayarak, parti bir şirket gibi yönetilmeye çalışılmaktadır. Bilinmesi gerekir ki UBP halkın ideolojileri doğrultusunda kurulmuş bir parti olup, hiçbir dönemde genel başkanın tekelinde kararlar üretip, yönetilmemiştir.”

Parti meclisinin ve MYK’nın yetkilerini kullanıp, bu kötü gidişata dur demeleri gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Bu durumdan çıkabilmenin doğru yolu tüm örgütlerde ve bölgelerde prorata sistemine uygun bir şekilde parti meclisinin çizeceği çerçevede veya belirleyeceği bir yüzdelikte adaletin sağlanmasıdır. Bunun dışında kendi konumunu güçlendirmek için yaptığı anti demokratik uygulamalar, partiyi yıpratmaktadır.” dedi.

(TAK)

Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler