1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU DA 'B PLANI'NA İŞARET ETTİ
ÇAVUŞOĞLU DA B PLANINA İŞARET ETTİ

ÇAVUŞOĞLU DA 'B PLANI'NA İŞARET ETTİ

Bakan Çavuşoğlu, İskenderun ziyaretlerinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ''KKTC'nin ilan edildiği günden beri dünyada bir mücadelesi var. Bu mücadeleyi muhakkak Anavatanımızla birlikte kazanacağız, başaracağız'' dedi.

İskenderun Genç İşadamları Derneğinin davetlisi olarak Hatay'ın İskenderun ilçesine gelen Bakan Çavuşoğlu, Kaymakam Ali İhsan Su ile Belediye Başkanı Yusuf Civelek'i ziyaret etti.

İlçedeki çalışmalar hakkında idarecilerden bilgi alan Bakan Çavuşoğlu, ziyaretlerinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin (AB) adada yaşanan soruna çözüm bulmadan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni birliğe kabul etmesinin doğru bir karar olmadığını belirterek, bu yılın temmuz ayında da AB dönem başkanı olmasını kınadıklarını söyledi.

Güney Kıbrıs'ın böyle bir göreve getirilmesini arzu etmediklerini ve hiçbir zaman muhatap kabul etmeyeceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

''Bu, dünyanın ve Avrupa Birliği'nin ayıbıdır. İşi bu duruma getirmeleri gerçekten çok yanlıştır. Şu anda Türkiye'nin AB'ye karşı tavrı, doğru bir tavırdır. Türkiye'nin izlediği politikalara destek veriyorum. 1 Temmuz'dan önce AB doğru bir karar vermelidir. Gerekirse uluslararası bir toplantıda bizimle anlaşmaya kendilerini zorlamalıdırlar. Bu topraklarda sorunun çözülmesi için sıkıntının aşılması için tek çare, 'Rum tarafının bu toprakların tek sahibi olmadığının' onlara söylenmesidir. Eğer burada bir anlaşmaya gidilmez ise KKTC'nin bağımsız bir devlet olarak yaşayabileceğinin veya buna destek verilebileceğinin işareti gösterilmelidir."

Çavuşoğlu, Akdeniz'de, KKTC açıklarında petrol arama çalışmaları için oluşturulan platformun tamamlanmak üzere olduğuna işaret ederek, ''Petrol aramalarına destek vermemizdeki sebep petrol bulunması halinde bizim açımızdan da büyük bir ekonomik kazanç sağlanacak olmasıdır. Türkiye'deki yetkili kurumlar bu doğrultuda çalışmalarını sürdürüyor'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kararlığından ve KKTC'ye bakışından dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, Kıbrıs'taki su sorununun çözümü için 20 yıldan bu yana yapılan çalışmaların şu an ciddi şekilde ele alındığını ifade etti.

Çavuşoğlu, Dragon Çayı'ndan boru hattı ile getirilmesi planlanan suyun dağıtımıyla ilgili mühendislik çalışmalarının da yapıldığına dikkati çekerek, ''Bu proje ile KKTC bereketli suya kavuşacaktır. Dragon Çayı'ndan getirilecek su, Girne tarafından bir bağlantı ile dağıtılacak. Deniz altından döşenecek boru hattının 2014 yılında faaliyete geçirilmesi planlanıyor'' ifadesini kullandı.

Kıbrıs'ta özellikle Hatay'dan giden çok sayıda kişi bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, işadamlarına Kıbrıs'ta yatırım yapma çağrısında bulunarak, her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin, KKTC'nin ana vatanı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, ''KKTC'nin ilan edildiği günden beri dünyada bir mücadelesi var. Bu mücadeleyi muhakkak ana vatanımızla birlikte kazanacağız, başaracağız. Çünkü KKTC ve Türkiye ayrılmaz bir bütündür. Bizler her zaman sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda işbirliğine hazırız. Yeter ki yatırımcılar gelsin.''

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 607 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler