1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU BİLGİ VERDİ
ÇAVUŞOĞLU BİLGİ VERDİ

ÇAVUŞOĞLU BİLGİ VERDİ

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Cumhuriyet Meclisi’nden dün oyçokluğuyla geçen ve ülkede kaçak durumdakilere beşinci kez af getiren Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası ile kayıt dışı yaşamı kayıt altına almayı amaçladıkl

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Cumhuriyet Meclisi’nden dün oyçokluğuyla geçen ve ülkede kaçak durumdakilere beşinci kez af getiren Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası ile kayıt dışı yaşamı kayıt altına almayı amaçladıklarını belirterek, “Herkes bu affı iyi değerlendirsin. Af süresi bittikten sonra kaçak yaşamla çok ciddi bir mücadele başlatacağız” dedi.

Af yasası olarak bilinen yasayla ilgili TAK muhabirine açıklama yapan Çavuşoğlu, aftan yararlanmayan ve kaçak durumda kalanların ülkeden ihraç edilmesi için her türlü yükümlülüklerini yerine getireceklerini belirtti. Çavuşoğlu, yasanın güzel ve kolaylık sağlayan bir düzenleme ve devlet açısından yapılabileceklerin en özverilisi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, uzun zamandan beri beklenen Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nın meclisten dün oyçokluğuyla geçtiğini belirterek, “Bu ülkemizdeki 5. af ve daha önceki 4 aftan farklı. Bu affın en büyük özelliği, bedava olması ve aftan yararlanacaklara 30 gün ziyaret iznini garanti altına almasıdır” dedi.

En büyük amaçlarının kayıt dışı yaşamı kayıt altına almak olduğunu vurgulayan Nazım Çavuşoğlu, hem insanların sosyal güvence altında yaşamasını, hem de ülkenin denetimsiz ve insan haklarının ihlal edildiği bir ülke imajından kurtulmasını hedeflediklerini söyledi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, meclisten geçen yasaya göre, kayıt dışında olan kişilerin 60 gün süreyle başvurarak aftan yararlanabileceğini medya yoluyla ve kitle toplantılarıyla da ayrıntıları anlatacaklarını bildirdi.

“CİDDİ MÜCADELE BAŞLATACAĞIZ”

Nüfus sayımına katılmayan insanların da aftan faydalanabileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Bu af süresi bittikten sonra kaçak yaşamla çok ciddi bir mücadele başlatacağız. Aftan faydalanmayanların ihraç edilmesiyle ilgili her türlü yükümlülüğümüzü yerine getireceğiz. Bundan dolayı herkesin bu bedava aftan faydalanmasını talep ediyoruz. Çünkü devlet üzerine düşeni yapmış olacak. Bundan daha güzel, kolaylık sağlayan bir af bugüne kadar çıkarılmamıştır. Hükümet, devlet açısından bakıldığında yapılabilecek en özverili af diye nitelendiriyoruz. Herkesin faydalanmasını diliyoruz.”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, işverenlerin de çalıştırdıkları kayıt dışı insanların kayıt altına girmesi için yasalara saygılı olmasını beklediklerini vurgulayarak, kaçak yakalanan insanların nerede çalıştıkları ortaya çıkınca işverenlerin de ceza ödeyeceğini hatırlattı. Çavuşoğlu, hükümetin kayıt dışı yaşamla mücadelede; işverenin yarattığı, yaratabileceği kayıt dışılığın önüne geçmede kararlı olduğunu dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, aftan yararlanabilecek kaç kişi olduğu konusunda ise rakam veremeyeceğini belirtti.

YASA NELER İÇERİYOR?

Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası, hem KKTC’de, hem de halen yurt dışında bulunan kayıt dışı durumdakilerle ilgili düzenlemeler içeriyor.

KKTC’de bulunan ve cezalı duruma düşen tüm yabancı uyruklular, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde hiçbir para cezası ödemeden ülkeden çıkış yaparak aftan yararlanabilecek.

Aftan yararlanmak için ülkeden çıkış yapanlar, 60 günlük af süresi içinde tekrar ülkeye gelirlerse, kendilerine 30 günlük vize süresi (ziyaretçi izni) verilecek.

Aftan yararlanıp ülkeye gelen ve yine kaçak duruma düşenler, eski para cezalarını ödememiş sayılacak ve yeni para cezaları hesaplanırken, eski cezaları da buna eklenecek.

YURT DIŞINDA OLANLARIN DURUMU

Yasada, kaçak durumda olup halen yurt dışında bulunanlarla ilgili düzenleme de şöyle:

KKTC’den çıkışlarında, haklarında tahakkuk etmiş para cezasını ödemedikleri için ülkeye girişlerine engel konulan yabancılardan; bu yasa yürürlüğe girmeden önce KKTC vatandaşıyla evli olanlar; KKTC vatandaşının 18 yaşından büyük, önceden evlenip ayrılmış olmasına bakılmaksızın bekar çocukları; KKTC vatandaşının anne ve babası; yasa yürürlüğe girmeden önce muhaceret izniyle ikamet eden yabancıların 18 yaşından büyük önceden evlenip ayrılmış olmasına bakılmaksızın bekar çocukları; yasa yürürlüğe girmeden önce evli olduğu eşinin yasal ve geçerli muhaceret izniyle KKTC’de ikamet edenler; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca işverenin çalışma izinleriyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle cezalı duruma düştüğü bu yasa yürürlüğe girmeden önce tespit edilen kişiler, bir aylık asgari ücret tutarı olan 1300 TL ödemeleri koşuluyla ülkeye girebilecekler.

Üniversitelerle ilişiği kesilenlere öğrenimlerine devam edebilme hakkı veren yasa kapsamında olup bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptıranlar, herhangi bir para cezası ödemeden, bu yasa yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 60 gün içinde KKTC’ye gelebilecekler.

Tüm bu kategorilerdeki yabancıların para cezalarının silinebilmesi için, çalışma, iş kurma ve öğrenci izinlerinden birini almaları gerekiyor.

Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası’na göre, işverenle ilişkisi devam etmesine rağmen, süresi dolan çalışma izninin uzatılmaması ve/veya yenilenmemesiyle ilgili işlemler işverenin ihmali nedeniyle gerçekleşmemişse, iznin sona erme ve yasanın yürürlüğe girme tarihleri arasındaki süreye ait sosyal güvenlik kurumlarına yapılması gerekli yatırımlar geriye dönük 60 gün içinde ödenir ve aynı sürede çalışma izni alınırsa, ülkeden çıkmadan da bu aftan yararlanabilecekler. Bu durumdakilerde, KKTC’ye son girişlerinde pasaportla işlem yapmış olmaları şartı aranacak. Yine ülkeye pasaportla girmiş eşleri ve çocukları da, ülkeden çıkmadan ikamet izni için Muhaceret Dairesi’ne başvurabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler