1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMA YAPTI
ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ankara’da yaptığı temaslar ve güncel konularla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtladı. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’de 61. Hükümet’in kurulmasında

A+A-

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ankara’da yaptığı temaslar ve güncel konularla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtladı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’de 61. Hükümet’in kurulmasından sonra iki devlet arasında her bakanın kendi muhatabıyla görüşmesinin bir gelenek olduğunu ifade ederek, kendisinin de bu kapsamda işbirliği ve diyaloğu geliştirmek maksadıyla Ankara’da çok olumlu temaslar yaptığını söyledi.

İlk ziyareti yaptığı TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in KKTC halkına çok büyük hizmetlerde bulunan bir kişi olduğunu ifade eden Nazım Çavuşoğlu, kendisinin Eğitim Bakanlığı döneminde GCE’lerle Türkiye üniversitelerine girişte, öğrenim bursu ve kredisi gibi konularda çok katkısı olduğunu belirtti ve Çiçek’e teşekkür ettiğini bildirdi.

Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la görüşmelerinde KKTC’de neler yapılabileceği, sorunların nasıl aşılabileceği üzerinde durduklarını kaydeden Çavuşoğlu, bu görevinden önce İçişleri Bakanlığı yapan Atalay’ın birikimlerinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, ziyaret ettiği Türkiye İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in büyük nezaket gösterdiğini ve kendisine eşlik eden müdürlerin muhataplarını toplantıya çağırarak tanışmalarını ve işbirliği yapmalarını sağladığını anlattı.

NÜFUS SAYIMI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye’de adrese dayalı nüfus sayımına geçildiğini, bu konuda da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydederek, nüfusun kontrol altında olmasını sağlaması açısından bu konuya bakanlık ve hükümet olarak sıcak baktıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu, “Hükümetimiz bu yönde bir sayım kararı alırsa, bu konuda tecrübeli kadrolardan da faydalanma imkanımız oluştu” dedi.

Çavuşoğlu, “Bizim bakanlık olarak görüşümüz, adrese dayalı bir sayımla, insanları evlerine kapatma tipi bir sayımın tarihe karışmasıdır. Bakanlığımız tüm imkanlarını ortaya koymaya hazırdır, bunu hükümetle paylaştık” diye konuştu.

BEYAZ - YEŞİL KİMLİK VE AF…

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, hükümetin üzerinde çalıştığı beyaz ve yeşil kimlik kartı düzenlemesi içeren Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Tüzüğü ve af kararnamesi konularının Ankara’daki temaslarında gündeme gelip gelmediği sorusuna karşılık şu yanıtı verdi:

“KARARIMIZA SAYGILI… TELKİN VE BEKLENTİ YOK”

“Bu konuda İçişleri Bakanı’yla biraz sohbet imkanı bulduk. Türkiye kimlik ve pasaport konularında elektronik sisteme geçti. Bunları görüşürken beyaz ve yeşil kimlik konularındaki çalışmalarımızdan söz ettik. Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak ve dünyadaki uygulamalardan yararlanmak konularında bir sohbetimiz oldu. Görünen o ki, Türkiye burada bulunan vatandaşlarıyla ilgileniyor ama KKTC hükümetinin aldığı kararlara saygılı olduklarını gördük. Herhangi bir telkin ve beklenti içinde olmadıklarını da gördük… Yani bizim işimize karışma gibi bir davranış biçimi hiçbir şekilde olmadı.”

“MUĞLAKLIK VAR DENİYOR AMA…”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, beyaz ve yeşil kimlik ile muhaceret affı konularında sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yorum ve eleştirilerinin hatırlatılması ve bazı konuların muğlak bırakıldığı eleştirilerine “Muğlaklık var deniyor ama neresi olduğu söylenmiyor” eleştirisiyle yanıt verdi.

 “ARACILARA İNANMAYIN… BAKANLIK BİLGİLENDİRME YAPACAK”

Çavuşoğlu, kimsenin rahatsız olmamasını ve aracılardan yardım talep etmemesini de istedi.

Aracılardan kimleri kastettiği sorusuna karşılık Bakan Çavuşoğlu, son zamanlarda bazı aracıların insanları sömürmek için vaatlerde bulunduğu yönünde duyumlar aldıklarını açıkladı.

“Kimse bu tip insanlara değer vermesin, onlara inanmasın” diyen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, uygulama konusunda direkt bakanlıkla muhatap olunmasını istedi. Günü geldiğinde tüm köylerdeki kahvehanelere broşürler dağıtılacağını, ziyaretler yaparak bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini açıklayan Çavuşoğlu, tüzükten yararlanmak isteyenlerin kimsenin yardımına ihtiyaçları olmayacağını vurguladı.

EN FAZLA 4 YIL ÇALIŞMA İZNİ VERİLECEK

Tüzük uygulamaya girdikten sonra ülkeye yeni gelecek işçilerin 4 yıldan daha uzun KKTC’de kalamayacağını belirten Çavuşoğlu, ancak halen ülkede bulunanların bu kapsamda yer almadığını bildirdi.

Çavuşoğlu, herkesin aftan faydalanması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

“RAKAMLAR YERİNE ÖZÜNÜ ÖNEMSEYİN”

Rakamlarla ilgili sorulara karşılık Bakan Çavuşoğlu, konuyu rakamlarla ölçmektense, özünü önemsemek gerektiği görüşünü ifade etti ve şöyle konuştu:

“Zaten ortaya çıkacak rakam, içerde var olan insanların yasallaşmasıyla ortaya çıkacak rakamdır. Bunun bize ekstradan daha fazla insan getirmesi diye bir şey yok. Yani şu anda içerde kim varsa, kimlerle yaşıyorsak bu insanlar yasal çerçeveye girecek.

BAKANLAR KURULU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına açıklama yapılmamasının nedeninin rutin konuları ve önergeleri görüşmeleri olduğunu da açıkladı.

“Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Tüzüğü” ile “Ziyaretçi İzni, İkamet İzni, İş Kurma İzni veya Çalışma İzni Bitmiş Olmasına Rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Ayrılmayan veya Tahakkuk Etmiş Para Cezasını Ödemediği İçin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Girişine Engel Konulan Bazı Yabancılar Hakkında Yasa Gücünde Kararname Tasarısı”nın görüş için Başsavcılık’a gönderildiğini ifade eden Çavuşoğlu, henüz hiçbirinin Bakanlar Kurulu’nda onaylanmadığını belirtti.

“AÖA, BAKAN YOK DİYE GÖRÜŞÜLMEDİ”

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün dün Ankara’da bulunduğu için Bakanlar Kurulu toplantısına katılamadığını ve Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) konusunu dünkü toplantıda ele almadıklarını, Bakan olmadan görüşmenin etik olmayacağını düşündüklerini söyleyen Çavuşoğlu, bu konuyu gelecek hafta ele alacaklarını bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1529 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler