1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CASHMAN, YORGANCIOĞLU'NU ZİYARET ETTİ
CASHMAN, YORGANCIOĞLUNU ZİYARET ETTİ

CASHMAN, YORGANCIOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

AP Sosyalist Grup Milletvekili Michael Cashman, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret etti.

A+A-

 

Ceza Yasası Fasıl 154’ün değiştirilmesi yönünde mücadele veren siyasi parti ve parlamenterlere destek amacıyla adada bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Milletvekili Michael Cashman, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Yorgancıoğlu, Cashman’ın ilgilendiği insan hakları konusunun çok önemli olduğunu, insan hakları ile ilgili mücadelenin tüm dünyada en önde gelen mücadele olduğunu kaydetti. Cashman’ı yürüttüğü mücadeleyle ilgili kutlayan Yorgancıoğlu, ona destek olmanın görevleri olduğunu belirtti.

Tüm bireylerin yasalar karşısında eşit olmasının kendileri için esas olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, bunun sağlanabilmesi için bazı yasa maddelerinde değişikliğin şart olduğunu vurguladı. Hükümet dönemlerinde yeterli olmasa bile bu konuda bazı çalışmalar yaptıklarını anlatan Yorgancıoğlu, daha alınması gereken çok mesafe olduğunu da belirtti. Yorgancıoğlu, insanların bu çağda davranışlarını istediği gibi şekillendirebilmesi ve yasaların buna engel olmaması gerektiğini de belirtti.

Yorgancıoğlu, “Bu konuda hem sizin, hem de bizim çabalarımız birleşirse sonuç almak daha kolay olacaktır” diye konuştu.

CASHMAN

AP Sosyalist Grup Milletvekili Michael Cashman da, KKTC’deki ceza yasasının fasıl 154, 171 ve 173’üncü maddelerinin, insan hakları alanında iyileştirme sağlanabilmesi için değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Cashman, bu maddelerin feshiyle ilgili mücadele veren siyasi parti ve parlamenterlere destek vermek için adada bulunduğunu söyledi.

Bu maddelerin değiştirilmesiyle tüm insanların eşit muameleye maruz kalacağını dile getiren Cashman, yasalar önünde eşit olunmasının önemine işaret etti.

Fasıl 154, KKTC’de erkek eşcinsel ilişkiyi yasaklayarak 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. AP ise Kasım 2010’da aldığı kararla, üye devletlerden aynı cins evlilikleri kabul etmelerini istemişti.

Cashman, saat 15:00’de de Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilecek.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 503 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler