1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'CAS'A BAŞVURMAK İÇİN İÇ HUKUKU TÜKETMEK GEREKİR'
CASA BAŞVURMAK İÇİN İÇ HUKUKU TÜKETMEK GEREKİR

'CAS'A BAŞVURMAK İÇİN İÇ HUKUKU TÜKETMEK GEREKİR'

Son günlerde spor gündeminde yer alan konuları Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş ile konuştuk. Özellikle, 15 Kasım 1983 tarihinde KKTC’nin ilanıyla siyasi, spor, kültür ve ekonomide uygulanmaya başlayan ve 2

A+A-

 

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kordinatörü  ve  Kıbrıs Türk Futbol Antrenörleri Derneği  Başkanı Süleyman Göktaş spor gündemini YENİDÜZEN’e değerlendirdi

 

 

“CAS’ın iç hukuktan anladığı Kıbrıs Rum Yönetimidir ki bunu biz kabul edemeyiz. VİVA Dünya Kupası’na katılmak yerinde bir karar”

 

Necmi BELGE

 

Son günlerde spor gündeminde yer alan konuları Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş ile konuştuk.

Özellikle, 15 Kasım 1983 tarihinde KKTC’nin ilanıyla siyasi,  spor, kültür ve ekonomide uygulanmaya başlayan ve 29 yıla ulaşan ambargolardan spora uygulananı  konuştuk.

Bu konunda spor ambargosunu aşmak için zaman zaman CAS’a (Avrupa SporTahkim) başvurma konusunun gündeme geldiğini anımsatan Göktaş, bunun başlı başına bir devlet politikası olduğunu belirtti.

Göktaş bu konundaki kişisel görüşünü dile getirirken,  spor ambargosunun Kıbrıs sorunuyla bağlantısı olduğunu dile getirirken, Kıbrıs sorunun çözülmesi halinde spordaki izolasyonların sona ereceğini vurguladı.

CAS(Spor Tahkim Mahkemesi)a başvuru prosedüründe önce iç hukukun tüketilmesi gerektiğini savunan Göktaş, CAS’ın Kıbrıs’ta iç hukuk konusunda muhatap aldığının Kıbrıs Rum Yönetimi olduğunu bunun da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından kabul edilmesinin olanaksız olduğunun altını çizdi.

Göktaş, bu konuyu geçmişte CAS’da yer alan Türk yargıç Kısmet Erkiner ile görüştüklerini ve Erkiner’in de aynı görüşleri kendileriyle paylaştığını dile getirdi.

Niyazi Okutan döneminde başlayan ve Adal döneminde bir konsensüse varılan FIFA başkanlığındaki görüşmelerde bir sonuç alınamadığını belirten Göktaş, yine de diyalogun kesilmemesi gerektiğini söyledi.

 

VIVA DÜNYA KUPASINA KATILMAK OLUMLU

 

Göktaş, bu arada Kuzey Irak (Kürdistan)’da yapılan 5.VİVA Dünya Kupası hakkındaki görüşlerini de açıklarken, FIFA dışında da olsa böyle girişimleri desteklediğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs’a uygulanan spor ambargosu nedeniyle, dışa açılma konusunda yakalanılan her fırsatı değerlendirmek gerektiğini dile getiren Göktaş, geçmişte Almanya’da yer alan  FIFİ WİLD CUP ve Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen ELF Kupası gibi etkinliklerde milli heyecanın yaşandığını gözlemlediğini belirtti.

Bu organizasyonlardan sonra düzenlenen Londra Kupası’nda bu heyecanın yitirildiğini gördüğünü dile getiren Göktaş, VİVA Dünya Kupası ile bu heyecanın yeniden yaşanmaya başladığını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler