1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CAS tamam, FIFA OK derse
CAS tamam, FIFA OK derse

CAS tamam, FIFA OK derse

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Konseyine bağlı Kıbrıs Toplumsal Medya Merkezi’nin (CCMC), “Sporda Irkçılığa Karşı Medya Projesi” bağlamında düzenlediği seminer Avrupa Konseyi’nin, Avrupa’da yükselen ırkçılığa karşı alarma geçtiğini

A+A-

 

 

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Konseyine bağlı Kıbrıs Toplumsal Medya Merkezi’nin (CCMC), “Sporda Irkçılığa Karşı Medya Projesi” bağlamında düzenlediği seminer Avrupa Konseyi’nin, Avrupa’da yükselen ırkçılığa karşı alarma geçtiğini gösterdi.

Bu yükselişe son demek için oluşturulan “Sporda Irkçılığa Karşı Medya” projesini Avrupa Konseyince  üstlenen, Avrupa Konseyi Medya ve farklılık menajeri Reynald Blion, program koordinatörü  Stefan Tenner, Kıbrıs Toplumsal Medya Merkezi’nden Michelis Simopulos, Larry Fergesen ile Beren Cemal 25-28 Ocak 2012 tarihleri  arasında güzel bir seminere imza attılar.

Konu ırkçılık olunca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 15 Kasım 1983’de kuruluşundan sonra, Birleşmiş Milletlerin 550 sayılı kararı ile dünyadaki tüm örgütlerden dışlanan Kıbrıslı Türkler de kendilerine karşı özellikle Kıbrıslırumlar tarafından ırkçılık yapıldığını iddia ettiler.

Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi konusunda ikili görüşmelerin yapıldığı bugünlerde, böyle bir konunun Kıbrıs Toplumsal Medya Merkezi tarafından gündeme getirilmesi kanımca tam jack-pot’tu.

Tabii, biz burada KKTC’nin kuruluşunun doğruluğunu ve yanlışlığını tartışmıyoruz. Ancak, o günlerdeki strateji ve koşulların onu gerektirdiği KKTC’yi savunanlar tarafından irdelenmektedir. Ne var ki, geçen 29 yılda bu “self proclaimed” Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti bile doğru dürüst tanımazken, bunun vebalini de uygulanan izolasyon ve ambargolar ile Kıbrıslıtürkler çekmektedir.

Özellikle, sporda bu uygulamanın faturasını dünyaya açılmak isteyen Kıbrıslıtürk gençlerine, dünyanın hatta, değişik platformlarda Türkiye Cumhuriyeti’nin bile tanıdığı sadece, KKTC’nin tanımadığı “Kıbrıs Cumhuriyeti” “gelin Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı altında gerek bir şeysel, gereksel takımsal olarak yarışın” diyor.

Bugüne kadar, bu davete bireysel olarak uyan Kıbrıslıtürkler uluslararası arenada rahat rahat yarışırken, bazı sporcularımız da Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında yarışmayı tercih ediyor.

Ancak, ortada olan gerçek hiçbir sporcumuz KKTC bayrağı altında yarışamıyor. İşte bu uluslararası kapının açılması için tek yol “KIBRIS’TA ÇÖZÜM” derken, geçtiğimiz haftaki seminerde” Kıbrıslı Türklere ırkçılık uygulanıyor mu? Sorusuna Avrupa Konseyi EPAS sözcüsü bayan Sonia Paraye’nin verdiği yanıt bu konunda umutları biraz yeşertti diye düşünüyorum.

Madmazel Paraye verdiği yanıtta, KKTC gibi tanımayan bir ülke olan Gibraltar’ın (Cebel-i Tarık) Avrupa Spor Mahkemesi’ne(CAS) FIFA’ya üye olmak konusundaki başvurusuna olumlu yanıt verildiğini ve FIFA’ya üye olunması konusunda bir sakınca olmadığını açıkladığını söyledi. Ancak, sorunun sonunda CAS’ın topu FIFA’ya attığını ve son sözün FİFA tarafından söylenebileceğini dile getirdi. Bilmem, anlatabildim mi?

 


Gene mi NFBOARD?

  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki spor kurumlarının, KKTC’ye uygulanan spor ambargosunun kaldırılması için uluslar arası platformda ciddi bir mücadele verilmesi varken, geçmişte denen ve FIFAdışı ülkelerin oluşturduğu ne idüğü belirsiz NFBoard’a yeniden dönüş yapmaları tam bir komediye dönüştü.

Bir zamanlar, hakkında kara para aklayan mafya örgütleri ile ilişkisi olduğu iddia edilen NF Board ile önce, Ömer Adal döneminde, daha sonra reddetmelerine rağmen, Niyazi Okutan döneminde VIVA Dünya Kupası gibi palyatif turnuvalar ile ilişki kurulmuştu.

Hatta, bu sözde dünya kupasında yer alan takımlardan birinin Avrupa fuhuş sektörünün başı olduğu iddiaları da ortada dolaşmıştı.

Üstelik, 2012 VİVA Dünya Kupası’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin tanımadığı en büyük sorunu alan Kürdistan’da yer alıyor.

Günün sonunda, dönüp dolaşıldı ve Hasan Sertoğlu başkanlığındaki yeni Futbol Federasyonu dış temas konusunda yine NF Board’a döndü. Hadi hayırlısı.

 


Hakemler SOS veriyor

 

 

Geçtiğimiz hafta start alan KKTC Liglerinin ikinci yarıları yine hakem faciaları ile başladı. Devre arasında büyük bir alayla vevelayla düzenlenen “HAKEM SEMİNERİ”nin ardından, liglerin ikinci yarısına bomba gibi girmeye hazırlanan hakemler Cihangir-Göçmenköy’de Serkan Şimşek, K.Kaymaklı-Çetinkaya Savaş Tilki, Yenicam-Gönyeli Fehim Dayı, Tatlısu-Lapta Ecvet Kanatlı ile MTG-Düzkaya maçında Serdar Bilgimer kötü yönetimleri ile haftaya damgalarını vurdular.

Tabii, bu arada Telsim Birinci-ikinci Ligindeki hakem yönetimleri hakkında da iyi sinyaller verilmedi. Bir kulüp başkanının dediği gibi, “telafisi imkansız maçlar” oynanıyor. Bu nedenle, bizim “idare-i maslahatçı” MHK Başkanı Sadık Özbilgehan başının çok ağrımasını istemezse denetimlerini adam kayırmadan yapsın diyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler