1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. CAS ÇALIŞANLARI SOKAKTA
CAS ÇALIŞANLARI  SOKAKTA

CAS ÇALIŞANLARI SOKAKTA

169 CAS çalışanı işten durdurulmalarını protesto etti

A+A-


Eylem sırasında Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile görüşen Bıçaklı ile Atakan, görüşme sonrası çalışanlara ve basına açıklamada bulundu, ardından eylem sona erdi.

BIÇAKLI: “CAS’I YÖNETEMEYEN ÜLKEYİ NASIL YÖNETECEK”


Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, seçimden önce hükumete gelen partilerin Özelleştirme Yasası, Ercan Havalimanı, Özerkleştirme gibi konularda adım atılacağını söylediklerini anacak adım atılmadığını savunarak, halkın artık uyandığını söyledi.
Bıçaklı, CAS çalışanlarının da CAS’ın da halkın olduğunu belirterek, CAS gibi küçük bir kurumu yönetmeyenlerin ülkeyi nasıl yöneteceğini sordu.
168 ailenin bugün sokakta olduğunu ve eve nasıl ekmek götüreceğini sorduğunu belirten Bıçaklı, CAS’a sahip çıkılması gerektiğini, devlet olmanın gereğinin bu olduğunu vurguladı.

Bıçaklı, bugün konunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini, Başbakanın kendilerinden 10 gün süre istediğini, olumlu ya da olumsuz bu cevabı alacaklarını belirterek, “Eylem hakkımız alınamaz, mücadelemiz engellenemez. Ekmeğini kaybeden insan her şeyini kaybetmeye hazırdır. Başbakandan olumlu söz aldık, 10 gün içinde sorun çözülecek diye taahhüt verildi, çözülmezse bu işin 11. günü de var” dedi.
Çalışanlara ödenekli izin kağıdı verileceğini de belirten Bıçaklı, temaslarının süreceğini, ancak ortamın polisle gerilmemesini, çalışanların da, birlik beraberliğini bozmamasını talep ederek, “Dik durun sendika ve federasyon arkanızdadır. Rahat olun” diye seslendi.

ATAKAN: “BU YOLDAN ZAFERLE DÖNECEĞİZ”

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan da, Başbakanın 10 gün süre istediğini, olumlu netice alınacağını söylediğini, ancak hemen 10 günde olumlu sonuç beklemediklerini ifade ederek, Bakanlar Kurulu’nda çözüm istediklerini kaydetti.
Atakan, çalışanlara, “Kenetlenecek ve yolumuza devam edeceğiz, bu yoldan zaferle döneceğiz” dedi.
(tak)

---------------------------------------------------

"YENİ ŞİRKETLE YOLA DEVAM"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, CAS şirketi çalışanlarını mağdur etmemek için üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Kaşif, Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak amacıyla geldiği Başbakanlık önünde, eylem yapan CAS çalışanları ile bir araya geldi. Kaşif, çalışanlarla sohbet etti ve mağduriyetlerini gidermek için çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Ahmet Kaşif, CAS şirketinin tasfiye halindeki KTHY'nin bir kuruluşu olduğunu, Havaş'ın da bu kuruluşta ortaklığı olduğunu ifade etti.

Havaş'ın da şu anda hisselerini devretmek için bazı şartlar ileri sürdüğünü anlatan Kaşif, bu şartları bugün Bakanlar Kurulu’nda görüşeceklerini ve bu hisseleri devralarak kuracakları yeni bir şirketle yola devam edeceklerini söyledi.

Kaşif, çalışanları mağdur etmemek adına üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, büyük ihtimalle sorunun çözüleceğini kaydetti.

Durdurmaların İş Yasası gereği mecburi yapıldığını belirten Kaşif, şu anda tüm çalışanların durdurulduğunu, yeni kurulacak şirkette doğru düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

----------------------------------------------

DENKTAŞ: “SÜRATLE YENİ BİR ŞİRKET KURACAĞIZ”

Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Ercan Havalimanı’nda alan hizmeti veren CAS’ın Havaş hisselerini devralacaklarını ve süratle yeni bir şirket kuracaklarını belirtti.

Denktaş, CAS konusunda bu hafta süratle yeni bir ortak bulunup yeni şirket kurulmazsa “işlerinin zor” olduğunu vurguladı.

Denktaş, bugün Başbakanlık önünde eylem yapan CAS çalışanlarıyla bir araya geldi. Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak için Başbakanlığa gelen Denktaş, çalışanlarla yaptığı görüşmede, CAS’ın bugünkü duruma gelmesinde genel müdürün suçlu olduğunu belirterek, genel müdüre THY’nin, geçen yıldan beridir eksiklikler konusunda ihtarda bulunduğunu, ancak bundan en son hükümetin haberi olduğunu kaydetti.

Denktaş, bu konuda bilgi istediklerini gelen cevabın ise “KTHY’den CAS’a gelen personel diğer arkadaşları devlette otururken kendileri güneşte çalışır, bu şirketin kapanması halinde kendilerinin de devlete geçeceklerini düşündükleri” şeklinde olduğunu söyledi ve böyle bir şey olmayacağını, çünkü ortada özelleştirme değil, batmış iflas etmiş bir şirket olduğuna dikkat çekti.

Personelin bunu aklında tutmasını isteyen Denktaş, şu anda yapılmak istenilenin, Havaş hisselerinin satın alınarak, ana sözleşmenin ve genel müdürün yetkilerinin ortadan kalkması olduğunu, bunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini, genel müdürden hesap sorulup sorulamayacağını öğreneceğini anlattı.

Süratle yeni bir ortak bulup yeni bir şirket kurulmazsa işlerinin zor olduğunu söyleyen Denktaş, bu ayki personel maaşlarının ödeneceğini, ama ilerde maaşların ne olacağını söyleyecek durumda olmadığını, şirketin durumu ile tam bilgisinin olmadığını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, çalışanlarla yaptığı görüşmenin ardından Bakanalar Kurulu toplantısına katıldı.

Denktaş, toplantıya katılmadan basın mensuplarından gelen “istifa ettiğiniz yönünde haberler var” sorusuna, “kararı parti meclisi verecek” demekle yetindi.

(tak)      

SAAT:11:35

Sendikaların Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile toplantısı sona erdi. Turk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, Başbakan Yorgancıoğlu'nun konunun bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında görşüleceğini ifade ettiğini söyledi, bugün çözülmediği taktirde ise kendilerinden 10 gün süre istediğini belirtti.

Bıçaklı ayrıca hükümetin CAS çalışanlara ihbarname gönderildiğini bilmediğini de açıkladı.

Bıçaklı, Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar'ın CAS çalışanlarını bu süre içerisinde ödenekli izinde sayılacağını ifade ettiğini de söyledi.

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan ise, çözüm olmadığı taktirde 10 gün sonra daha kalabalık bir grupla Başbakanlık önünde olacaklarını söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısı başladı, Başbakan Yorgancıoğlu'nun toplantı sonrası açıklama yapması bekleniyor.

SAAT: 11:02

 

Sendika başkanları eylem sırasında kendilerini görüşmeye çağıran Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile görüşmek için başbakanlığa giriş yaptı.

Sendikacıların görüşmenin ardından basına açıklama yapması bekleniyor.

 

SAAT: 10:50

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Başbakanlık önünde eylem yapan CAS çalışanlarına açıklama yaptı, "Mevcut şirket kapatılacak, yeni şirket açılacak, çalışanların mağdur edilmemesi için çalışıyoruz"

SAAT: 10:27

Ercan Havaalını'ndan konvoylar halinde yola çıkan CAS çalışanları Başbakanlık önünde toplandı. CAS çalışanları Başbakanlık önünde "birlik mücadele dayanışma" sloganları atıyor. Bakanlar Kurulu toplantısı henüz başlamadı.

 

-------------------------------------------

YENİDÜZEN HABER PAKETİ

169 CAS çalışanı işten durdurulmalarını protesto ediyor.
Ercan Havaalanında toplanan CAS çalışanları konvoylarla Başbakanlık önüne geliyor.
CAS çalışanları Bakanlar Kurulu’nun gerçekleşeceği saat 10:00’da Başbakanlık önünde eylem yapacak.

 

Bu haber toplam 2236 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler