1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR SÜRE
ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR SÜRE

ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR SÜRE

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yer alan Yüksek Danışma Kurulu toplantısı sona erdi. İlgili bakanlarla birlikte toplantıya katılan sendikacılar, toplantıda, oy birliğiyle Nakil Tüzüğü’nün Teknik Kurul’da görüşülmesine karar v

A+A-

 

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yer alan Yüksek Danışma Kurulu toplantısı sona erdi.

İlgili bakanlarla birlikte toplantıya katılan sendikacılar, toplantıda, oy birliğiyle Nakil Tüzüğü’nün Teknik Kurul’da görüşülmesine karar verildiğini belirttiler.

Buna göre, Teknik Kurul, 14 Aralık Çarşamba günü toplanarak Nakil Tüzüğü’nü görüşecek.

Toplantıdan çıkan kararın ardından KTÖS ve KTOEÖS’ün Balkanlık önündeki eylemi de sona erdi

 

Çıkışta açıklama yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Yüksek Danışma Kurulu’nun “Nakil Tüzüğü”nü tekrar görüşeceğini açıkladı. Elcil, “istediğimiz yönde değişiklik yapılmaz ise Çarşamba günü yine eylemdeyiz” dedi.

 

Haberin ayrıntıları az sonra

 

 

 


KTÖS, örgütlü bulunduğu okullarda grev yaptı.

Nakil tüzüğünün değiştirilmesine karşı grev kararı alan sendika, grevini 08.00-11.00 saatleri arasında gerçekleştirdi.

KTÖS ayrıca, KTOEÖS’le birlikte, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün “Nakil Tüzüğü” ilgili olarak toplantıya çağırdığı Yüksek Danışma Kurulu toplantısı nedeniyle Bakanlık önünde eylem yapıyor.

Eylemde “Ciyas’tan Karpaz’a Dönemi 1971’de Kapandı”, “Yalan Senin İşin Dürüst”, “Doğru Söyleme Erdemini Nasıl Öğretelim”, “Çifte Katro Değil Çifte Telli Kamalim” pankartlarıyla saat 08.30’da bakanlık önünde toplanan öğretmenler, nakil tüzüğünde değişikliğe karşı tepkilerini dile getiriyor.

Eylemde bir konuşma yapan KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, uygulanmak istenen nakil tüzüğüyle öğretmenlerin görev yapacakları okulları tercih haklarının ellerinden alınacağını ve bunu asla kabul edemeyeceklerini söyledi.

Bakanlığın olayı Yüksek Danışma Kurulu’na getirdiğini ve kendilerinin “Sürgün Yasası” olarak adlandırdıkları yasayı dayatmaya çalıştığını iddia eden Varoğlu, Bakanlığın sendikaları konuyla ilgili olarak toplantıya çağırdığını, toplantıya katılacaklarını ancak nakil tüzüğüne cevaplarının kesinlikle “Hayır” olduğunu vurguladı.

Sendikaların bugüne kadar diyalogdan asla kaçmadığını ifade eden Varoğlu, “Öğretmenler haklarını mücadele ederek kazandı, bu hakların geriye gitmesine müsade etmeyeceğiz” dedi.

TOPLANTI

Varoğlu’nun konuşması ardından sendika başkanları ve temsilcileri, Yüksek Danışma Kurulu toplantısına katıldı, toplantıda Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst yanında Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de bulunuyor.

Bakan Dürüst, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, teknik kurul toplantısı sonrasında, üst kurulu toplamaya karar verdiklerini belirterek, gerekli açıklamanın toplantı sonrasında yapılacağını kaydetti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, 8 aydır görevde olmasına karşın, teknik kurulun toplanmadığını savunarak bunu eleştirdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, teknik kurul çalışmaları tamamlanmadan Yüksek Danışma Kurulu toplanmasının yasal olmadığını ileri sürdü.

Toplantı basına kapalı olarak devam ediyor. Yüksek Danışma Kurulu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı, Maliye Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile 2 öğretmen sendikası yetkililerinden oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2232 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler