1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Çaresiz Toplum
Çaresiz Toplum

Çaresiz Toplum

Lefkoşa Belediye’sindeki sorun aylardır sürüyor. KKTC’nin bütün kurumlarında sorun var ama bu başka. Bu grev ve çözümsüzlük, sağlık ve hayati tehlike pahasına devam etmekte. Bakanlıklarda, kaymakamlıkta toplantılar yapılıyor, geçici önlemler

A+A-

    

                                         

 

Lefkoşa Belediye’sindeki sorun aylardır sürüyor. KKTC’nin bütün kurumlarında sorun var ama bu başka. Bu grev ve çözümsüzlük, sağlık ve hayati tehlike  pahasına devam etmekte.

Bakanlıklarda, kaymakamlıkta toplantılar yapılıyor, geçici önlemler düşünülüyor, bakanlar söz veriyor, bazı kuruluşlar Lefkoşa’yı temizleme girişimi başlatıyor ama olmuyor, olmuyor...!

 

Bugün, Tabipler Birliği “salgın hastalıklar” konusunda uyarı yaptı. İlgili kesimlerle görüşme yapmışlar, Lefkoşa’yı gezmişler, rezaleti görmüşler. Yine sonuç yok....

Lefkoşa Kaymakam’ı üç gün önce “Lefkoşa karantina altına alınmalı” dedi  ama onu da beceremediler.

 

Bu konu, medyaya büyük malzeme sağladı. Konuş babam konuş..Herkes çok akıllı! Ne yazık ki güçleri, kuyuya atılan taşı çıkarmaya yetmiyor.

 

Tarafların tutumlarına bir göz atalım...

İktidar, kendi partisinden olan belediye başkanını ve meclis üyelerini, yasa gücünde bir kararname ile 90 gün “izine çıkararak” görevden almıştı. Yüksek mahkeme, bu uygulamayı “anayasaya aykırı” buldu. Sendikanın, meclis üyelerinin ve halkın istemediği bir belediye yönetimi yeniden başa geldi.

Belediye Meclis’i toplanmıyor. İstifa da etmiyorlar.

Hükümet, belediye başkanı hakkında, sayıştay raporları ve kaymakamlık raporlarına dayanarak “suç unsuru” taşıyan bulguları yargıya taşımıyor.

Hükümet partisi UBP’de tartışmalı bir kurultay ve başkanlık seçimi yaşandı. Başbakan, Lefkoşa’yı bu hale getiren başkanın desteğine muhtaçmış deniyor!

Zaten başbakan Küçük, TC başbakanı Erdoğan’dan, Lefkoşa belediyesini kurtarmak için para istemiş..Ziraat bankası verecekmiş krediyi..Tabii şartları da olacaktır.

Bu personel yapısıyla ne kadar para verilirse verilsin bu kurum düzlüğe çıkamaz..

 

Sol muhalefet kesimi bu sorunda belediye başkanınından çok hükümeti suçluyor. Başbakan, başkanı istifaya zorlasınmış.. Toplantılara katılmayan Belediye meclisi üyeleri konusunda görüş belirtilmiyor. Lefkoşa Belediyesi için erken seçim yapılması da dillendirilmiyor. Erken genel seçim isteniyor...

Sendikanın talepleri ve mücadelesi haklı görülüp destekleniyor. Çöplerin yarattığı sağlık tehlikesine karşı acil önlemler önerilmiyor.

 

Sendikanın talepleri ve tutumu açık..Maaşlar zamanında ödenmiyor, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı primleri yatırılmıyor..Düzelene kadar grev devam edecek...

Başkan ve belediye meclisi üyelerinin istifa edip erken seçime gidilmesi bazan söyleniyor ama ısrarcı olunmuyor..

 

Görüldüğü gibi, bu sorunun çözümü konusunda hiç bir taraftan yaratıcı fikirler gelmiyor. Herkes pozisyonuna sıkı sıkıya bağlı..

Lefkoşa halkının “ayaklanması” bekleniyor herhalde..

 

Bu ortamda en uygun çözüm,  Lefkoşa Belediyesi için erken seçim istenmesidir.

İktidar ve muhalefet partileri bu konuda uzlaşmalı ve meclise öneri götürüp yasalaştırmalıdır.

 

Siyasi hesaplar yüzünden çözüm üretilemezse, gün gelir bunun hesabı sorulur.

Çirkeften, salgın hastalıklardan gelecek olan siyasi rant eksik olsun!..

  

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1536 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler