1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇARESİZ BEKLEYİŞ…
ÇARESİZ BEKLEYİŞ…

ÇARESİZ BEKLEYİŞ…

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları tarafından önceki gün işlerine son verilen bir kısım personel dün Belediye Sarayı önünde eylem başlattı. Çaresizlikleri gözünden okunan çalışanlar, sendikalarıyla sonuna kadar haklarını arayacaklarını a

A+A-

 

 

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları tarafından önceki gün işlerine son verilen bir kısım personel dün Belediye Sarayı önünde eylem başlattı. Çaresizlikleri  gözünden okunan çalışanlar, sendikalarıyla sonuna kadar haklarını arayacaklarını aktardı.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat ve BES Yönetim Kurulu üyeleri de dün sabah itibariyle bina önünde oturarak, işten durdurmaları protesto etmeye başladı. Bozat, işten çıkarılan 124 kişi için 2 Temmuz Pazartesi günü ara emri başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. Oturma eyleminin bugün de devam edeceğini belirten BES Başkanı, “hedefe varıncaya kadar mücadelemiz sürecek” vurgusunda bulundu.

 

ÇALIŞANLAR ÇARESİZ

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları imzasıyla önceki gün işten çıkarılan bir kısım personel dün belediye önünde oturma eylemi yaptı. Yapılanın haksızlık olduğunu dile getiren çalışanlar, ne yapacaklarını bilmediklerini dile getirdi. Bugüne kadar düzenli ve dürüst bir şekilde çalıştıklarını söyleyen çalışanlar, yapılanın yasal olmadığını aktardı. BES ile birlikte haklarını sonuna kadar arayacaklarını anlatan çalışanlar, “mücadelemiz sürecek” dedi.

 

ATILANLARIN BÖLÜMLERİ

YENİDÜZEN, işten çıkarılan 124 kişinin ismine ulaştı. Cemal Bulutoğluları 26 kişiyle en fazla temizlik işçisinin görevine son verirken, 21 zabıtayı da kapının önüne koydu. 12 bina teknik görevlisi durdurulurken,  park bahçelerde görevli 9 kişide işten çıkarıldı. Çevre sağlığı ve araç bakım bölümlerinden 5’er kişi, yaşlılar biriminden ise 6 kişinin işine son verildi. Başkanlık, 185 şikayet, alt yapı ve su bölümlerinden 3’er kişi durdurulurken, Fuar’da, idari Hizmetler, aydınlatma ve maliye bölümlerinden de 2’şer kişi çıkarıldı. Haspolat Şubesi’nden 4, Hamitköy Şubesi’nden ise 3 kişi kapının önüne konuldu.Sanayi birimi, kanalizasyon, ağır araç, imar, defin işleri, bilgi işlem, bayındırlık ve reklam bölümlerinden 1’er kişinin işe son verildi.

 


 

BOZAT: “BELEDİYEYİ BATIRANLARLA KURTARMA FORMÜLLERİ ÜRETMEK MANTIKSIZLIKTIR”

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, işten çıkarılan 124 kişi için Pazartesi günü mahkemeye başvuracaklarını açıkladı. Avukatları aracılığıyla bu kişilerin çıkarılmalarının durdurulması için ara emri başvurusu yapacaklarını aktaran Bozat, “Cemal Bey gidene kadar eylemlerimiz de devam edecek” dedi. İşe hiç gelmeyerek maaş çeken 100 kişi olduğunu, bunların işlerine son verilmesi gerektiğini aylar öncesinden söylediklerini aktaran Bozat, “bu kişilerin belediyeye hiçbir katkıları yok. Aldıkları para haramdır. Bunlar yerine çalışan bu insanlar çıkarıldı” şeklinde isyan etti.

BES Başkanı, işten çıkarmalar konusunda uzlaşı olduğunu ancak iş yapmayanlar yerine fazlasıyla yük çeken temizlik şubesindeki insanların çıkarıldığını vurguladı. Lefkoşa’nın çöplerini temizlemek için çalışacak temizlik işçisi kalmadığını aktaran Savaş Bozat, Cemal Bulutoğluları’nın böyle yaparak belediyeyi bu noktaya getirdiğini söyledi. Bozat, “Hesapsız kitapsız hareketler bu noktaya geldi. ihtiyat sandığı ve sigorta tazminatları kıyağını nereden buldu? 6 hafta sonra vereceğini söylediği bu parayı nereden buldu? Bize de basına da açıklasın ki öğrenelim.”

“Danışman olarak aldığı 40 kişiyi durdurdu, onların yatırım sorunu ne olacak? Diye sonra Savaş Bozat, Cemal Bulutoğluları’nın artık güle güle gitmesini çünkü ondan bir beklentileri olmadığını belirtti. Cemal Bulutoğluları’nın görevden ayrılmasının hem çalışan için hem de Lefkoşa halkı için en iyilik olacağını söyleyen Bozat, “belediyeyi batıranlarla kurtarma formülleri üretmek mantıksızlıktır. Hedefe varıncaya kadar mücadelemiz sürecek” şeklinde sözlerini tamamladı. 

 


 

 

KAYMAKAMLIK CADDELERİ TEMİZLİYOR

 

Öte yandan YENİDÜZEN’e bir vatandaş tarafından Küçük Kaymaklı bölgesinde özel bir şirkete ait aracın çöpleri yere atarak, yolları kirlettiğini ve çöp bidonlarını ezdiği şikayeti geldi. Temizlik yerine daha da kirlilik yaratıldığını aktaran vatandaş, “temizlik böyle yapılmaz” diyerek isyan etti. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Savaş Bozat, Hükümet tarafından Lefkoşa Kaymakamlığı’nın görevlendirilerek Cumartesi ve Pazar günleri caddelerde temizlik çalışmalarının başlatıldığını aktardı. Bu konunun sendikanın bilgisine geldiğini  söyleyen Bozat, “temizlik belediyenin işidir özel şirketin işleri değildir” dedi.

 

 

İŞTEN DURDURULANLARIN TAM LİSTESİ BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler