1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇARE ÖZELLEŞTİRME DEĞİL, DEVLETLEŞTİRMEDİR'
ÇARE ÖZELLEŞTİRME DEĞİL, DEVLETLEŞTİRMEDİR

'ÇARE ÖZELLEŞTİRME DEĞİL, DEVLETLEŞTİRMEDİR'

İşcan bugün yayınladığı yazılı açıklamada, özelleştirme denilince akla işsizlik, açlık, yokluk ve buna bağlı sosyal sorunlar yumağının geldiğini savundu.

A+A-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Atatürkçü Yaşam Derneği Genel Başkanı Ahmet İşcan, özelleştirmelerin, var olan ekonomik sıkıntılara çare olamayacağını söyleyerek, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanan ve başarılı olan devletleştirmenin çare olabileceğini söyledi.

İşcan bugün yayınladığı yazılı açıklamada, özelleştirme denilince akla işsizlik, açlık, yokluk ve buna bağlı sosyal sorunlar yumağının geldiğini savundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında hem Osmanlı Devleti’nin borçlarını ödeme, hem de Türk toplumunu çağdaş medeniyetler seviyesine getirilebilmek için uygulanan devletleştirme metodunun önemine vurgu yapan İşcan, Atatürk’ün, devletçiliği bir hükümet politikasının ötesinde bir devlet politikası olarak kabul edip, Anayasa’ya devletçilik ilkesini koyduğuna işaret etti.

İşcan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kamu kurum ve kuruluşlarının bir bir elden çıkarılmasının, ülkedeki sosyal adalet duygusuna, refaha ve insanların mutluluğuna katkı sağlamayacağına inandığını söyledi.

Ahmet İşcan, şöyle devam etti:

“Eğitim ve sağlık kurumları başta olmak üzere telekomünikasyon, elektrik gibi hayati alanlarda yapılacak olan özelleştirmelerin kısa, orta ve uzun vadede o sektörlerde çalışanların işsiz ve aşsız kalmalarına neden olacaktır. Eğer zarar ettikleri varsayılıyor ise bir planlama dâhilinde verimli ve uyumlu çalışma neticesinde kendi kendilerine yeter hale gelebileceğine inanmaktayız. Yeter ki popülizm ile hareket edilmeye devam edilmesin”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler