1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CANBULAT'IN ONAYI GELDİ AMA...
CANBULATIN ONAYI GELDİ AMA...

CANBULAT'IN ONAYI GELDİ AMA...

Üç yıl önce Gönyeli Spor Kulübü’nde Bülent Yüksekbaş’ın başkanlık yaptığı dönemde sentetik zemine kavuşan ve açılışını 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın yaptığı Gönyeli Stadı bu alanda ilk olma özelliğini taşıyor. Bunun yanın

A+A-

 

 

 

Üç yıl önce Gönyeli Spor Kulübü’nde Bülent Yüksekbaş’ın başkanlık yaptığı dönemde sentetik zemine kavuşan ve açılışını 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın yaptığı Gönyeli Stadı bu alanda ilk olma özelliğini taşıyor. Bunun yanında FIFA Star 1 belgesi ile FIFA onayına kavuşan stat, uzun yıllardır ülke futboluna hizmet veriyor. Gönyeli Stadı’nın 15 mart 2009 tarihinde hizmete açılmasının ardından üç yıl sonra 17 mart 2012 tarihinde Mağusa’nın tarihi Canbulat Stadı atıl durumdan kurtarılarak zemini sentetik çim yapıldı ve Telsim Süper Lig karşılaşması olan Mağusa Türk Gücü – Küçük Kaymaklı maçı ile hizmete açılan ikinci sentetik zeminli sahası oldu. Yapımı esnasında FIFA standartlarına uygun olabilmesi için kullanılan malzemeler arasında fırınlanmış bir kum turu olan quartz kumun kullanılması gereken ancak Karpaz bölgesinden deniz kumu kullanılmak istenen, daha sonra bu yanlıştan dönülen Canbulat Stadı, Mağusa Türk Gücü’nün ligin ikinci devresinde kendi evinde oynadığı maçlara ev sahipliği yaptı.

 

GÖKTAŞ: “STAR 2 BELGESİ GELDİ”

Adanın sadece kuzeyinde değil, bütününde ilk kez FIFA onaylı bir sentetik saha olan Gönyeli Stadı’nın ardından yapılan Canbulat Stadı’nın açılışından kısa bir süre önce FIFA yetkilileri tarafından yapılan kontrollerin ardından Star 2 onay belgesi almasında bir sakınca olmadığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş, Canbulat Stadı’nın FIFA onaylı Star 2 belgesinin kendilerine ulaştığını söyledi.

 

GÖNYELİ VAR CANBULAT YOK

FIFA, “Preffered Producer” yani “Tercih Edilen Üretici” olarak nitelendirdiği ve bu tarz sentetik zeminlerin uygunluğunu denetlediği, merkezi Hollanda’da bulunan Greenfields firması ile işbirliği içerisinde bulunuyor. FIFA’nın resmi internet sitesi www.fifa.com ve tercih edilen üretici firma Greenfields’in web sitesi www.greenfields.eu adresinde Gönyeli Stadı’nın FIFA Star 1 belgesi sahibi onaylı bir saha olduğu yer alırken, özellikle FIFA’nın resmi web sitesinde Canbulat Stadı ile ilgili herhangi bir bilginin bulunmaması dikkat çekiyor.

 

SADECE OYNANABİLİR DENİLDİ

Gönyeli Stadı ve Canbulat Stadı’nın ardından temeli 2011 yılının eylül ayında atılan Güzelyurt Spor Kompleksi içerisinde yer alan sentetik zeminli futbol sahasının açılışı yapılacak. Geçtiğimiz gün İtalya’nın Lobo Sports firmasından gelen yetkililerin yaptığı incelemeler yaptı.  Sahaya futbol oynanabilir belgesi verildiği belirtilirken,  FIFA onayı alabilmesi için başvuru yapılıp yapılmadığı hakkında herhangi bir bilgi belirtilmedi. Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş, Güzelyurt Spor Kompleksi içerisinde yer alan sentetik zeminli sahanın FIFA onayını ihalede anlaşmaya varılan şirketin ihale şartları gereği alacağı ve kendilerine ileteceğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler