1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'CAN GÜVENLİĞİ YOK, SORUMLULUK ALMIYORUZ'
CAN GÜVENLİĞİ YOK, SORUMLULUK ALMIYORUZ

'CAN GÜVENLİĞİ YOK, SORUMLULUK ALMIYORUZ'

KTÖS, Gülen Yüzler Anaokulu’nda düzenlediği basın toplantısında, "Can güvenliği olmayan binada eğitime başlamanın sorumluluğunu almıyoruz" dedi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tadilat ve bakım işleri tamamlanmayan Gülen Yüzler Anaokulu’nda bugün düzenlediği basın toplantısında, “Can güvenliği olmayan binada eğitime başlamanın sorumluluğunu almıyoruz” dedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ve sendika yöneticilerinin katıldığı basın toplantısı öncesi, Gülen Yüzler Anaokulu Müdürü Selim Özmenek, okulun durumu hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Şu ana kadar okula 176 kayıt olmasına karşın, yaz döneminde yaptıkları tüm girişimlere rağmen tamir ve tadilattan geçmeyen okulda, güvenli bir ortam bulunmadığını; bunun kendileri ve çocuklar için tehlike arz ettiğini söyledi.

Daha sonra basın mensuplarına okulu gezdiren Özmenek, tehlike arz eden bölümleri hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi.

Daha sonra ise okul müdürü, öğretmenler ve KTÖS yöneticilerinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

ŞENER ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı konuşmada, eğitim genelinde sorunlar olmasına karşın Gülen Yüzler Anaokulu özelinde ciddi bir sorunla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Okulda geçen yıl bir tamirat başlatıldığını ve bu çalışmaların 2012-2013 ders yılına tamamlanacağının söylenmesine karşın bunun yapılmadığını ifade eden Elcil, okulun sağlıklı eğitim verilecek durumda olmadığını ifade etti.

Pazartesi eğitime başlanacağını, ilk kez okul heyecanı yaşayacak çocukların böyle bir ortama sokulacak olmasının kendilerini üzdüğünü kaydeden Elcil, bu durumdan Hükümet ve Eğitim Bakanlığı’nı sorumlu tutarak “Can güvenliği olmayan bu binada eğitime başlamanın sorumluluğunu almıyoruz” dedi.

Dün görüştükleri Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan’ın kendilerine okulla ilgili bazı öneriler sunduğunu belirten Elcil, ancak bu önerilerin kabul edilebilir öneriler olmadığını söyledi.

“Nüfus planlaması ve denetimler yapılıyor, bu nedenle gelen nüfus azalıyor” şeklindeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığı görüşünü dile getiren Elcil, Türkiye’den nüfus artışı nedeniyle okullarda ciddi öğrenci artışı olduğunu savundu.

Eğitimdeki bir diğer sorunun öğretmen eksiği olduğunu, bunun giderilememesinin sorumluluğunu da, münhaller konusunda geç adım attığını iddia ettiği Başbakan İrsen Küçük’e yüklediklerini ifade eden Elcil, geç açılan münhaller nedeniyle öğretmen sınavlarının 22 Eylül’de yapılacağını, alınacak olan öğretmenlerin ancak Ekim ayında görevlerine başlayabileceğini söyledi.

Bina yönünden sadece Gülen Yüzler Anaokulu değil, bir çok sorunlu okul bulunduğunu kaydederek, bu okullar hakkında bilgiler veren KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, “Biz sendika olarak Haziran ayında gerekli uyarıları yaparak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Ancak Haziran’dan bu yana, hatta geçen yıldan bu yana sorunların devam ettiğini söyleyebilirim. Hükümetten ve bakanlıktan bu sorunlara kısa sürede çözüm bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Okullarda 60 civarında hademe eksikliği olduğunu, bunların bu kadar zaman giderilmediğini, ancak şimdi kurultay olduğu için Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı değil, Başbakanlık tarafından bazı okullara hademeler gönderilmeye başlandığını iddia eden Elcil, eğitim ve çocukların UBP kurultayına kurban edildiğini ileri sürdü.

KTÖS olarak bu sorunlara karşı durmaya ve parasız, sağlıklı ve kaliteli bir eğitim için çocuklara sahip çıkmaya devam edeceklerini de anlatan Elcil, velilere de, bu konuda seslerini yükseltme ve öğretmenlerin yanında olma çağrısı yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 641 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler