1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇAM KESE BÖCEĞİ İHMALİ
ÇAM KESE BÖCEĞİ İHMALİ

ÇAM KESE BÖCEĞİ İHMALİ

Ülke genelinde yaklaşık % 20 boyutunda ağaca zarar veren Çam kese böceği, yanlış uygulamalar ve ihmal yüzünden risk olmaya devam ediyor. Konu ile ilgili uzmanlar, biyolojik ve mekanik mücadele öngörürken; Orman Dairesi ara sıra kimyasal ilaçlama yaparak,

A+A-

 

 

Ülke genelinde yaklaşık % 20 boyutunda ağaca zarar veren Çam kese böceği, yanlış uygulamalar ve ihmal yüzünden risk olmaya devam ediyor. Konu ile ilgili uzmanlar, biyolojik ve mekanik mücadele öngörürken; Orman Dairesi ara sıra kimyasal ilaçlama yaparak, doğaya zarar veriyor.

 Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, konu ile ilgili uzun yıllar süre gelen yanlış uygulamaların gerçekleştirildiğini ve bu konuda gerekli duyarlılığın gösterilmediğini belirtti. Yıllarca yapılan yanlış uygulamaların ardından, biyolojik mücadeleye başlandığının ve bunun doğru bir uygulama olduğunun altını çizen Sahir, bir anda bu uygulamaya da son verildiğini açıkladı.

Çam Kese böcekleri ile mücadele için beş farklı aşamanın bulunduğunu kaydeden, Orman Dairesi Koruma, Faydalanma ve Mekanizasyon Şube Amiri Cemil Karzaoğlu; şu an bu aşamaların sonuncusunun yani mekanik olarak toplanmasının gerçekleştirildiğini belirtti.

Bir ağacın yok olmasını sağlamamakla beraber Çam Kese böceği, ağacın bünyesini zayıf düşürerek, uzun vadede farklı hastalıklara yenik düşmesine neden olup, ağacın yok olmasına etki etmekte.

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler