1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇALIŞMALARDA 2 BİN 300 METRE GEÇİLDİ
ÇALIŞMALARDA 2 BİN 300 METRE GEÇİLDİ

ÇALIŞMALARDA 2 BİN 300 METRE GEÇİLDİ

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun: “Güney Kıbrıs gerek BM nezdinde gerekse farklı alanlarda bu çalışmaların önüne geçmeye çalışıyor”

A+A-

 

 

 

 

 

İskele’de Sınırüstü bölgesinde devam eden sondaj çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Sondaj çalışmalarını yürüten Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), yaklaşık iki ay sonra çalışmalarının sonucunu açıklayacak.Buna göre TPAO, gerek görürse çalışmalarını ya denize taşıyacak ya da Güzelyurt bölgesindeki ikinci tur izinleri ve sondaj çalışmaları için kolları sıvayacak.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, şu ana kadar 2 bin 300 metreye ulaşıldığını, 3 bin metreden sonra sondaj çalışmalarının sona ereceğini söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, çalışmaların netlik kazanabilmesi için iki aylık bir zaman dilimine daha ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Atun, "Bu sürecin sonunda yeraltındaki jeolojik özellikler elde edilmiş olacaktır. Eğer var ise bir gaza erişilip sağlanmış olacak yok ise de nerede bulunacağına ilişkin delme ve çıkarma işlemlerinin hangi noktadan yapılması gerektiğine karar verilecektir" dedi.

 

“ÖNCELİKLİ HEDEF SİSMİK HARİTA”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC'nin tamamında karasal sismik haritanın elde edilmesinin son derece önemli olduğunu da vurgulayarak şöyle konuştu:

"Karada da her 500 metrede bir gravite yapmak suretiyle KKTC'nin karasal sismik haritası elde edilecek. Şu anki çalışmaların yürütülmesi için son derece gerekli işlemlerdir. Tabii buna bağlı olarak Güzelyurt bölgesinde de ikinci tur izinleri Bakanlar Kurulu'nca TPAO'ya verilmiştir. TPAO gerek gördüğü taktirde Güzelyurt bölgesinde yeni bir sondajla mevcut çalışmalarını gerek tamamlayıcı, gerekse daha da geliştirici bir kuyu açabilir. Ancak şu anda öncelikli hedefimiz karasal sismik haritasının oluşturulması ve burada elde edilecek verilerde kullanılarak, denizlerde en uygun hangi noktanın olduğuna inanılarak denizlerde çıkarma işleminin yapılmasıdır. 3 bin metrelere inildikten sonra çıkan verilere göre sondajın daha devam edip etmeyeceği, devam edecekse yerinde mi devam edecek, karada veya denizde farklı noktaya mı taşınacak, bu bilgilerin ışığında ifade ettiğim çalışmalar yapılacak ve ona göre karar verilecektir. "

 

“2. SONDAJA SİSMİK HARİTALARDAN SONRA”

Bakan Atun, Güzelyurt bölgesinde ikinci tur sondaj çalışmalarına sismik haritaların belirlenmesinden sonra karar verileceğini belirtti.

 

GÜNEY’İN ENGELLEME ÇABALARI

Atun, Güney Kıbrıs'ın Birleşmiş Milletler nezdinde KKTC'nin çalışmalarını durdurmak için bazı girişimlerde bulunduğunu da kaydederek "Güney Kıbrıs gerek Birleşmiş Milletler nezdinde gerekse farklı alanlarda bu çalışmaların önüne geçmeye çalışıyor. Bu zamana kadar somut bir sonuç elde edemediler. Elde edeceklerini de sanmıyorum” dedi.

 

 

Bu haber toplam 602 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler