1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLARI YASALARI ÇİĞNİYOR'
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLARI YASALARI ÇİĞNİYOR

'ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLARI YASALARI ÇİĞNİYOR'

KTAMS, Sendikalar Mukayyidi’nin, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’ndeki yetkisini alarak, BASS sendikasına verdiğini açıkladı.

A+A-

 

KTAMS, Sendikalar Mukayyidi’nin, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’ndeki yetkisini alarak,  BASS sendikasına verdiğini açıkladı. Konu ile ilgili açıklama şöyle;

 

 

                           

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLARI YASALARI ÇİĞNİYOR

 

         Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesinde örgütlü ve yetkili olan sendikamız KTAMS 2011 yılı sonu itibarı ile yasal zorunluluk gereği yeni toplu iş sözleşmesi imzalamak için iki yerel gazetede ilan yayınlamış ve önerilerini yazılı olarak sunmuştur.

         Buna  karşın Sendikalar Mukayyidi yetkiyi sendikamız KTAMS’tan alarak çalışanları zor ve tehdit ile üye yaptıkları BASS sendikasına vermiştir.

         Sendikamız KTAMS’ın hala daha dairede üyeleri bulunması sebebiyle mukayyitliğin yetki kararına gerekçeli olarak itiraz etmemize rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ona bağlı Sendikalar Mukayyitliği yasaları çiğneyerek işyerinde referanduma gitmemiştir.

         Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası madde 11 der ki:Yetki talep eden sendika ve/veya sendikalardan birinin veya birkaçının bakanlığın bu kararına gerekçeli olarak en geç on işgünü içinde yazılı itirazı olması halinde yazılı itirazı izleyen on işgünü içinde ilgili işyerinde gizli oy ve açık sayım (referandum) ilkesine göre oylamaya başvurulur.

         Sendikamız KTAMS’ın 03:01.2012 tarihli itiraz yazısına Sendikalar Mukayyitliği yasanın  ilgili maddesini de çiğneyerek 02.02.12 tarihine yani on işgünü süreyi de aşarak bir ay sonra cevap vermiş ve referanduma gitmesi gerekirken aldığı talimatlar doğrultusunda referandum yapmayarak yasaları çiğnemiştir.      

         KTAMS olarak bizler UBP hükümetinin yasa tanımaz bu türden davranışlarına karşı sonuna kadar mücadele edecek ve yasal yollardan hakkımızı arayacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler